SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Türkiye'ye Musul tepkisi: Irak, Kıbrıs'a döner

Türkiye'ye Musul tepkisi: Irak, Kıbrıs'a döner

Türkiye'nin Başika'daki askeri varlığı ile muhtemel Musul operasyonuna katılmasına dair Irak tarafından gelen itirazlara her gün bir yenisi ekleniyor.

Türkiye'ye Musul tepkisi: Irak, Kıbrıs'a döner
8.10.2016 20:59:31

TİMETURK I HABER MERKEZİ

Melahat KEMAL

Türkiye'ye son itiraz ve tehdit, İran destekli Bedr Kuvvetleri'nden Hadi el Amiri'nin genel komutasını üstlendiği ve Bağdat hükümeti ile birlikte hareket eden Haşd-i Şaabi grubundan geldi.

ABD'NİN 'TERÖR' LİSTESİNDEKİ İSİM: TÜRKİYE IRAK'I KIBRIS'A ÇEVİRİR

ABD'nin 'terör' listesinde bulunan Ebu Mehdi el Mühendis, Irak'ta Haşd-i Şaabi güçlerinin komutasını üstlenmiş bulunmakta.

Ebu Mehdi el Mühendis bugün yaptığı açıklamada, Türkiye'nin muhtemel Musul operasyonunda yer almasının Irak'ın işgal ve bölünmesine sebep olacağını söyledi.

Mühendis, Türkiye'nin operasyona dahil olmasıyla Irak'ın etnik ve dini olarak bölüneceğini ve böylelikle Kıbrıs'a döneceğini söyledi.

KASIM SÜLEYMANİ'NİN SAĞ KOLU

Haşd-i Şaabi komutanlarından El Mühendis, 1980'lerin başında Kuveyt kraliyet ailesi ve Kuveyt'teki ABD ve Fransa elçiliklerine yapılan saldırılarda yer aldı. Bu saldırıların ardından İran'a yerleşti. 1985'te, İran'da yaşadığı sırada Bedir Kuvvetlerine katılan Mühendis 2001 yılında adı geçen kuvvettin yardımcı kumandanı oldu.

Zaman içinde İran Devrim Muhafızlarının dış operasyonlar birimi Kudüs Güçleri komutanı Kasım Süleymani'nin sağ kolu ve danışmanı olan Mühendis, 2007 yılında Irak'ta Kataib-i Hizbullah isimli militan grubu kurdu.

İran-Irak arasındaki silah kaçakçılığını kontrol eden kişi olarak da tanınan Mühendis, 2 Temmuz 2009 tarihinde ABD tarafından 'terör' listesine alınmış olup hâlâ bu listede bulunmaktadır.


    YORUM YAZ

YORUMLAR

GÜRKAN / 9.10.2016 20:52:41
bu adam berede aranıyor acabaaa ? bu adamın ırakta bürosu var. özel kalemi var. abd yi sıkar bu adamı tutuklamak...hah... 100 bin savaşçısı var. bir çok ülkeden daha güçlü.
tufan çelik / 9.10.2016 14:17:57
Miz nickli arkadaş,Şiilerdeki mücadele değil eşkiyalıktır,600 sene osmanlı tebaası olan gulat-ı şia nusayrilerin bile devlete başkaldırmadıkları sürece hayat haklarına dukunmadı sunni selçuklu,eyyubi,osmanlı.Tarihi sunni beldelerini barındıran şimdiki iran topraklarında şah ismail zaliminin ya şiaya ram olursun yada kılıcıma ram olursun eşkiyalığından neşet etmiştir bu zulüm.
M / 9.10.2016 09:09:02
Bu adamsa böyle diyen, operasyonu hatta erkene allım. Kerkük-Musul-Süleymaniye zaten bizim, onlarında şüphesi yok, sadece ertelemek için uğraşıyorlar
miz / 8.10.2016 21:04:16
Sii lerdeki mucadele sunnilerde olsaydi bugun bunlarin hicbiri olmazdi....
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR