DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

16,3717 ₺

EURO

17,5794 ₺

ALTIN

971,79 ₺

BİST

2.418,10 ₺

'Türkiye tam destek veriyor'

BM Libya Özel Temsilcisi Kobler, 'Türkiye, Libya'daki anlaşmazlığın sona ermesi için yürütülen siyasi sürece tam destek veriyor' dedi.

7 Yıl Önce
2015-12-09 06:16:26

AA'nın haberine göre: Birleşmiş Milletler (BM) Libya Özel Temsilcisi Martin Kobler, Türkiye'nin Libya'daki krizin sona ermesi için yürütülen siyasi sürece tam destek verdiğini belirtti.

Kobler, BM Libya Özel Temsilciliği'nin sosyal paylaşım sitesi Facebook hesabından yaptığı açıklamada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve yardımcısı Naci Koru ile çok iyi bir toplantı gerçekleştirildiğini ifade etti.

"Türkiye'nin, Libya'da en kısa sürede anlaşmaya varılması için BM tarafından yürütülen siyasi sürece tam destek verdiğini" kaydeden Kobler, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ve yardımcısı Koru ile gerçekleştirilen toplantının ne zaman ve nerede yapıldığına dair bilgi vermedi.

Libya'da 17 Şubat 2011'deki devrimin ardından siyasi istikrarsızlık ve rakip gruplar arasında çatışmalar baş göstermiş, geçen yıl emekli General Halife Hafter'in başlattığı darbe girişimi Trablus'taki merkezi yönetim tarafından engellenmişti. Ülkede halihazıda biri Tobruk'ta (Temsilciler Meclisi) diğeri Trablus'ta (Milli Genel Kongre) olmak üzere iki meclis ve yönetim bulunuyor.

Libyalı taraflar BM Libya Eski Özel Temsilcisi Bernardino Leon'un döneminde ara buluculuğuyla yaklaşık 1 yıl süresince görüşmeler yürütmüş ancak bir sonuç alınamamıştı. Ayrıca Leon'un Tobruk hükümetine desteğiyle bilinen Birleşik Arap Emirlikleri'nin (BAE) finanse ettiği, ülkenin dış politikasını desteklemek için geçen yıl kurulan bir düşünce kuruluşundan haziran ayında yüksek ücretli bir iş teklifini kabul etmesi tarafsızlığı konusunda şüpheye neden olmuştu.

Tobruk'taki Temsilciler Meclisi ile Trablus'taki Milli Genel Kongresinden temsilci heyetlerin katılımıyla Tunus'ta 6 Aralık'ta gizli düzenlenen toplantıda ön anlaşma imzalanmıştı. Anlaşmanın maddeleri arasında, "Temsilciler Meclisi ile Milli Genel Kongre'den beşer milletvekilinin yer aldığı 10 kişiden oluşan bir komitenin kurulması ve iki hafta içinde ulusal uzlaşı hükümeti başkanının yanı sıra biri Trablus diğeri de Tobruk tarafından iki yardımcısının seçilme işlemlerine destek olması" yer alıyor.

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş