'Türkiye Rusya'ya boğazları kapatabilir'

İdlib'de 33 askerin şehit olduğu saldırının ardından, gözler Türkiye'nin atacağı adımlara çevrildi. Esed rejimini açıkça destekleyen Rusya'nın Türkiye için savaş tehdidi oluşturabileceğini kaydeden uzmanlar, 'Montrö gereğince boğazlar Rus gemilerine kapatılabilir' değerlendirmesinde bulundu.

28.02.2020 14:50:32

Beşşar Esed rejimi güçlerinin İdlib'de TSK unsurlarına yönelik saldırılarda 33 askerin şehit olmasının ardından, "Türkiye bundan sonra hangi adımları atabilir?" sorusu önem kazandı.

Rusya'nın Esed rejiminin İdlib'e yönelik saldırılarına açık destek verdiği biliniyor. Son olarak, Rusya'nın seyir füzesi yüklü savaş gemilerini boğazlar üzerinden Suriye'ye göndermesi yeni bir tartışmaya kapı araladı.

Peki, Türkiye Suriye rejimine destek için giden savaş gemilerine boğazları kapatabilir mi?

Rusya Araştırmaları Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Salih Yılmaz, Yeni Şafak'tan Hasan Hız'a yaptığı açıklamada, "33 asker ve onun öncesinde 16 şehidin verilmesi Türkiye'nin çok daha ciddi tedbirler alması gerektiğini gösteriyor" ifadelerini kullandı.

"TÜRKİYE, MONTRÖ SÖZLEŞMESİ'NİN 21. MADDESİNİ DEVREYE SOKABİLİR"

Türkiye'nin Esed rejimine destek için giden savaş gemilerine boğazları kapatabileceğini belirten Yılmaz şu ifadelere yer verdi:

"Türkiye, Montrö Sözleşmesi'nin 21. maddesini devreye sokabilir. Suriye rejiminin kullandığı tanklar havadan gitmiyor, boğazları kullanarak deniz yolu ile gidiyor. Yine Libya'da Hafter rejimine gönderilen silahların da boğazlar üzerinden gittiğini biliyoruz. İdlib'de Türk askerine yönelik saldırılardan Suriye rejimi sorumluysa, Türkiye savaş tehdidi hissettiği için Suriye rejimine gidecek tüm gemileri engellemesi gerekir. Bunu doğrudan Rusya'yı hedef alarak değil, bütün silah taşıyan kargo gemilerine 21. maddeyi gerekçe göstererek kapatabilir. Bu şimdi uygulanırsa etkili olacaktır."

"NATO'NUN 5. MADDESİNİN DEVREYE GİRMESİ MÜMKÜN"

Türkiye'nin NATO'yu acil toplantıya çağırdığını hatırlatan Yılmaz, ittifakın 5. maddesinin devreye girmesinin önünde bir engel olmadığına dikkat çekti:

"5. madde kendi sınırları içerisinde herhangi bir müttefikin saldırıya uğraması üzerine giriyor ancak gözden kaçan bir durum var. Göç ve terör tehdidi varsa, NATO'nun 5. maddesinin devreye girmesi mümkün. Türkiye sığınmacı tehdidiyle karşı karşıya. 1 milyon mülteci sınırda bekliyor. Terör örgütü üyelerinin sınırdan geçmesi mümkün olduğu için 5. madde devreye sokulabilir."

Suriyeli muhaliflerin İdlib'deki son kazanımlarının dengeleri değiştirdiğine dikkat çeken Yılmaz, "Son haftalarda Türkiye'nin SİHA kullanması İdlib'deki Esed rejimi hatlarının yıkılmasına neden oldu ve rejim güçlerinin ele geçirdiği birçok noktayı boşaltmasını sağladı." diye konuştu.

YORUMLAR (0)

hunkartensi

yanlış hatırlamıyorsam bunu yapabilir kendine tehdit olabilecek bir olduya seyirci kalmaz Rusya nında Türkiye ye çok ihtiyacı var şu son zamanlarda Türkiye ila yakınlaşmaya başladıklarından beridir dünyada güçlerinin ne kadar değişip değişmediğine bir bakmaları yeterli aynısını Suriye yönetimi veriyormu vermiyormu bakmalı ona göre belirlemeli yapacağını