DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

“Türkiye’nin, S-400’ü F-16 ve F-4 uçakları üzerindeki testi ABD’yi çok kızdırdı”

ABD Kongre üyelerinin, Türkiye'nin S-400 sistemlerini ABD F-16 ve F-4 uçaklarında test etmesine 'çok kızdığı' bildirildi. Bu testlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Beyaz Saray arasındaki görüşmelerin ertesi günü yapılmasına özellikle dikkat çekildi.

2 Yıl Önce
2020-08-18 08:24:48

ABD Kongre üyelerinin, Türkiye'nin S-400 sistemlerini ABD F-16 ve F-4 uçaklarında test etmesine "çok kızdığı" bildirildi. Bu testlerin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Beyaz Saray arasındaki görüşmelerin ertesi günü yapılmasına özellikle dikkat çekildi.
 
Defence News'e göre; kaynaklarına atıfta bulunan Amerikalı milletvekilleri, Türk ordusunun bu yıl Temmuz ayında düzenlediği eğitim tatbikatında S-400 yardımıyla F-16'yı hedef alması üzerine çok kızdılar ve kongre üyeleri bunu, Amerika Birleşik Devletleri de dahil olmak üzere F-16 kullanan diğer ülkeler için "gizli bir tehdit" olarak değerlendirdi.

 "Erdoğan ile görüşmelerin ertesi günü"

Kaynak, "Bu sadece kasıtlı bir provokasyon değildi, aynı zamanda Erdoğan'ın Oval Ofis ile telefon görüşmesi yapmasının ertesi günü de oldu" dedi.

"Türkiye'nin S-400 alması Putin için faydalı"

 ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi Başkanı Jim Risch, Defense News'e verdiği röportajda şunları söyledi: “Türkiye, Amerika Birleşik Devletleri'nin uzun süredir stratejik bir müttefiğidir, ancak ilişkimiz son yıllarda kötüleşti ve bozulmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Rus S-400 sistemlerini satın alması, ilişkimizin doğasını önemli ölçüde değiştirdi. Bu satın alma, düşmanımız Putin için faydalıdır ve NATO'nun bütünlüğünü tehdit etmektedir. "

"S-400 testleri" hakkında bilgi

7 Temmuz 2020'de Fighter Jets World portalı, Türk ordusunun Ankara yakınlarındaki Mürted hava üssünde konuşlandırılan S-400 hava savunma sistemini Amerikan F-16 ve F-4 savaşçıları üzerinde test ettiğini yazdı.

S-400 etrafındaki kriz

Türkiye ile ABD arasındaki ilişkilerde krize neden olan Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerinin Türkiye'ye tedariği için sözleşme Eylül 2017'de imzalandı. Temmuz 2019'da Moskova ilk partiyi teslim etmeye başladı.
ABD'den gelen çeşitli yaptırım tehditlerine rağmen, Ankara bu konuda taviz vermeyi açıkça reddetti ve ek bir S-400 partisinin satın alınması için müzakerelere devam etti. Türkiye'nin Rusya'dan S-400'ü satın almasının ardından ABD, Türkiye'nin F-35 programından çıkarıldığını açıkladı.

Kaynak: Globalwarnews
Çeviri: Feyza Akyıl
  .

YORUMLAR (1)

Hasok

Elinizde ne varsa onunla test edersiniz Ne yani F35 verdinizde bizmi test etmedik :))))

Görüş Bildir Bizimle Paylaş