DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türkiye'nin iki şehrinde bebek ölümleri alarm veriyor

Gaziantep ve Şanlıurfa Türkiye ortalamasının üzerinde bebek ölüm hızına sahip iki şehir olduğu açıklandı.

28.03.2021 17:30:45

Şanlıurfa'da 2019 yılının Aralık ayında Ahmet Ç. isimli bebek rahatsızlandı ve Şanlıurfa Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Ahmet bebeğin göbek bağından kan geliyordu. Acil serviste tedavi gören bebek kurtarılamadı. Şanlıurfa'da Ahmet gibi yaşamını yitiren bebeklerin sayısı az değil çünkü Şanlıurfa, komşusu Gaziantep ile birlikte Türkiye ortalamasının üzerinde bebek ölüm hızına sahip iki şehirden biri.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, bir yaşa kadar bebek ölüm hızının 2019 Türkiye ortalaması 9,1. Bu oran Gaziantep'te 16,2, Şanlıurfa'da ise 15,3. Beş yaş altı bebek ölüm hızı da Şanlıurfa ve Gaziantep'te ülke ortalamasının oldukça üstünde. Türkiye ortalaması 11,2 iken aynı oran Gaziantep'te 19,1 ve Şanlıurfa'da 19,6 olarak seyrediyor.

Bebek ölümlerine yol açan çeşitli faktörler var. Bunlardan biri, yetersiz sağlık hizmetleri. DW Türkçe'ye konuşan Antep-Kilis Tabip Odası Başkanı Dr. Ayşegül Ateş Tarla, "Antep'te 1 ay ile 1 yaş arası bebek ölümleri daha yüksek. Yani burada hizmetlerle ilgili bir sıkıntı olduğu görünüyor" diyor. Şanlıurfa Eğitim Araştırma Hastanesi'nde 15 yıl görev yapan çocuk sağlığı ve hastalıkları uzmanı Dr. Ömer Melik de aynı soruna dikkat çekiyor. "Uzun süre yenidoğan yoğun bakım biriminde çalıştım. Günde 80 ila 120 bebek doğmaktaydı. Yenidoğan yoğun bakım servisindeki kuvöz sayısı yeterli değildi. Çoğu bebeği özel hastanelere ya da başka illere sevk etmek durumunda kalırdık" diye anlatıyor. Urfa aynı zamanda doğurganlığın da en yüksek olduğu il. 2019'da kaba doğum hızı Türkiye'de ortalama 14,3 iken, Urfa'da 29,5 olarak gerçekleşti. Dr. Melik, buna karşın kent merkezinde tek bir eğitim-araştırma hastanesi olduğunu hatırlatıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş