DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türkiye'nin Gazze'ye yardımları

Türkiye'nin Gazze'ye yardımları

28.05.2015 20:23:05
Türkiye'nin Kudüs Başkonsolosu Büyükelçi Mustafa Sarnıç, Filistin sorununun tüm insanlığın kanayan yarası olduğunu belirterek, "Türkiye olarak biz de bu konuda elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Gazze'ye son 10 yılda yaklaşık 369 milyon dolar yardım yapıldı" dedi.

Büyükelçi Sarnıç, rezidansında ağırladığı Filistin'de görev yaban basın mensuplarına, Türkiye'nin son dönemde Gazze'ye yaptığı yardımlara ilişkin bilgiler verdi.

"Filistin sorunu tüm insanlığın kanayan yarasıdır" diyen Sarnıç, "Türkiye olarak biz de bu konuda elimizden gelen yardımı yapıyoruz. Gazze'ye son 10 yılda yaklaşık 369 milyon dolar yardım yapıldı" diye konuştu.

Dünya Bankasının yayımladığı Türkiye'nin yardımlarına ilişkin verilerinin gerçeği yansıtmadığına değinen Sarnıç, "2014 yılı içinde Türkiye, Gazze ağırlıklı olmak üzere Filistin'e 34,7 milyon dolar kamu kalkınma yardımı ve 24,5 milyon dolar tutarında acil yardımda bulundu" ifadesini kullandı.

Sarnıç, Türk sivil toplum kuruluşlarının da 9,4 milyon dolarlık kalkınma yardımı ve 7,7 milyon dolar tutarında acil yardım yaparak, toplam rakamın 76,3 milyon dolara ulaşmasına katkı sağladığına dikkati çekti.

TİKA Filistin Koordinatörü Bülent Korkmaz ise Gazze'de yapılan faaliyetlere ilişkin şunları kaydetti:

"Gazze'de 26 su kuyusu inşa edilerek 500 binden fazla kişiye temiz içme suyu sağlandı. 34 bin metrekare kapalı alana sahip 176 yataklı Türkiye-Filistin Dostluk Hastanesi inşa edildi. Ayrıca, bir adet yılda 6 bin hasta tedavi etme kapasitesine sahip Fizik ve Tedavi Merkezi kuruldu. 85 ton ilaç, 46 ton tıbbi malzeme, 637 ton mazot, tonlarca gıda ve temel ihtiyaç malzemesi yardımı yapıldı. Yedi adet arazi aracı, 3 adet sınır kapısı geçiş aracı hibe edildi. Bunların yanı sıra daha bir çok proje hayata geçirildi."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

M.N.A

Hayret Akit gazetesi şaşırdı sna normal faruk köse kahraman olmak istiyor galiba alçak oldu Cumhuriyet gazetesi gibi konuşmaya başlamış haydi hayirlisi

Görüş Bildir Bizimle Paylaş