DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türkiye'nin Gazze'ye yardımları

Türkiye'nin Gazze'ye yardımları

27.05.2015 12:56:16
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Türkiye'nin bu yıl Gazze'ye yönelik gerçekleştirilen ve planlanan yardımlarının toplamının 75,6 milyon dolara ulaştığını bildirdi.

Bilgiç, Gazze dahil Filistin'e yapılan yardımlar hakkındaki bir soruya cevabında, son 10 yıl içinde Türkiye'nin bu bölgeye yardımlarının 369 milyon dolara eriştiğini ifade etti.

Geçen yıl Filistin'e yapılan toplam yardımın 76,3 milyon dolar düzeyinde olduğu, bunun 59,2 milyon dolar tutarındaki kısmını resmi yardımların, 17,1 milyon dolar tutarındaki kısmını ise sivil yardımların oluşturduğuna işaret eden Bilgiç, bu çerçevede Gazze'ye yönelik insani ve kalkınma odaklı yardımların da aralıksız sürdüğünü vurguladı.

Tanju Bilgiç, Gazze'ye yönelik son İsrail saldırılarından sonra yaşanan büyük tahribatın giderilmesi amacıyla 12 Ekim 2014'te Kahire'de düzenlenen "Gazze'nin yeniden inşasına ilişkin Filistin Konferansı"nda Türkiye tarafından 2015-2017 yıllarını kapsayacak şekilde 200 milyon dolar tutarında yardım taahhüdünde bulunulduğunu hatırlattı. Bilgiç, şöyle devam etti:

"TİKA tarafından 2015 yılı itibariyle Gazze'de tamamlanan projelerimizin toplam tutarı yaklaşık 1,5 milyon dolar, devam eden projelerimizin toplam tutarı 28,8 milyon dolar, planlanan ilave projelerin toplam tutarı ise 11,3 milyon dolar civarındadır. Ayrıca AFAD ve Türk Kızılayı aracılığıyla bu yıl içinde yapılacak yardımlar için 34 milyon dolar tutarında yardım projelendirilmiş olup, yardımın dağıtımına başlanmak üzeredir.

Bu çerçevede ülkemiz tarafından 2015 yılında Gazze'ye yönelik olarak gerçekleştirilen ve planlanan yardımların toplamı 75,6 milyon dolara ulaşmıştır. Görüleceği üzere ülkemiz üzerine düşeni yapmakta ve Filistinli kardeşlerimizin tüm ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla da çalışmalarına aralıksız devam etmektedir."

- Filistinli bakandan Çavuşoğlu'na teşekkür

Bu arada, diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, İslam İşbirliği Toplantısı'na katılmak üzere Kuveyt'te bulunan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Filistinli mevkidaşı Riyad Malki ile bir araya geldi.

Türkiye'nin Filistin'e yaptığı yardımların da gündeme alındığı görüşmede, Malki yardımlar dolayısıyla Çavuşoğlu'na teşekkürlerini iletti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

elmas

Mehmet bey gerçekler acıdır. kim yapmışsa biz lanetleriz. siz ittihatçılarınıza aynı şeyi diyebilir misiniz. kaldı ki gayrı Müslimlerin mallarına konan bu ülkenin seçkinleridr. alın çarşı pazar kimdeyse onlara sorun. kürt fobiniz hepinizi adaletten şaşırttı

Görüş Bildir Bizimle Paylaş