SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFADÜNYAGÜNDEMPOLİTİKAEKONOMİÇEVİRİGEZİSPORSAĞLIKTEKNOLOJİKÜLTÜRYAŞAMEMLAKFOTOVİDEOEN

Türkiye'nin en ünlü 'dolandırıcıları'

Türk halkının beynine kazınan ve 'dolandırıcılık' kapsamında listeye baktığımızda karşımıza yaptıkları eylemler kadar kişilikleriyle de enteresan insanlar çıkıyor.

Türkiye'nin en ünlü 'dolandırıcıları'
19.4.2020 09:33:28

Türkiye tarihi süreç içerisinde sosyal ve ekonomik anlamda evrilirken hemen her dönemde ülke gündemine oturan sansasyonel kişiler de eksik olmamıştır.

Türk halkının beynine kazınan ve "dolandırıcılık" olarak tanımlanan listeye baktığımızda karşımıza yaptıkları eylemler kadar kişilikleriyle de enteresan insanlar çıkıyor.
İşte hafızalara kazınan kişi ve dolandırıcılık eylemleri

Sülün Osman

Türkiye'nin ünlü dolandırıcıları Sülün Osman'ın İstanbul'un hızla göç aldığı yıllarda, İstanbul'a taşradan yeni gelmiş olan pek çok kişiye Beyoğlu'ndaki tramvaydan, İstanbul Üniversitesi'nin bahçesine kadar daha nice kamu malını sattığı ya da kiraladığı söylenir.

Güney Zobu (Raki)

Türkiye'nin ünlü dolandırıcıları Oyuncu Melike Zobu'nun da babası olan Güney Zobu, genelde yasa dışı işler yapanları dolandırdığı için bu kişiler kendisini şikayet edemedi. Raki, dolar taşımanın suç olduğu yıllarda Almancı ya da Amerikalı kılığında büyük otellerde bavulla döviz satma vaadiyle çok kişiyi dolandırmıştı. Son yıllarda gündeme "kedi yaralamak"tan dolayı aldığı hapis cezası ile geldi.

Banker Kastelli

Türkiye'nin ünlü dolandırıcıları 1980'lerde başlayan banker furyasında yıldızı parladı. Yıllık enflasyon yüzde 30 iken aylık yüzde 12 faiz ile para topluyordu. Milli gelirin 70 milyon dolar olduğu günlerde Kastelli'nin elinde 100 milyar para toplanmıştı. 40 bankanın,bankerleri safdışı bırakan karara imza atmasıyla işler birden tersine döndü. İflas eden Kastelli yurt dışına kaçtı.

Banker Bako

Türkiye'nin ünlü dolandırıcıları ''Papatyalı banker'' olarak bilinen Bako 80'lerde binlerce kişinin parasını batırarak üne kavuştu. Bankalardan kredi alırken imza yerine papatya resmi yaparak alenen devletle dalga geçen Bako Emlak Bankası'nı bile dolandırdı. Bako dolandırıcılık suçundan yıllarca hapis yattı.
Ayşe Benli

Türkiye'nin ünlü dolandırıcıları Türk dolandırıcıların dünyaya açılması da uzun sürmedi. Ayşe Benli'nin kumar çetesi Las Vegas'daki Venetino Casino'ya 2 milyon dolarlık kazık atarak ABD'yi bile karıştırdı.Poker oynarken yaptıkları hile uzmanları tarafından bugün bile çözülemeyen Benli çetesi FBI tarafından aranıyor. Ancak henüz izlerine rastlanabilmiş değil.

Selçuk Parsadan

Türkiye'nin ünlü dolandırıcıları Selçuk Parsadan, Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde, “örtülü ödenek donlandırıcılığı” ile gündeme geldi. Parsadan, Aralık 1995 seçimlerinden önce, emekli orgeneral Necdet Öztorun'un adını kullanarak, örtülü ödenekten 5.5 milyar lira aldığı basına yansıdı. Afyon Cezaevi'nde, Özdemir Sabancı suikasti faillerinden Mustafa Duyar'ın öldürüldüğü olayda, tek kurşunla yaralandı. 25 Temmuz 2006'da İstanbul'da omirilik kanseri nedeniyle öldü.

Kenan Şeranoğlu

Türkiye'nin ünlü dolandırıcıları Titan Saadet Zinciri'yle 16 bin kişiyi dolandırdı. 10 yıl cezaevinde kaldı. Çıktıktan sonra eski şaşalı hayatına kavuşamadı. Çiftlik Bank ile 77 bin kişiyi dolandıran Mehmet Aydın hakkında "Şapka çıkarıyorum" diye konuştu.

Jet Fadıl

Türkiye'nin ünlü dolandırıcıları Jet Fadıl hayatımızın neredeyse her döneminde vardı. O kadar insanı dolandırdığı ortaya çıktığında bile kabul etmedi. Yetmedi, bir dönem bağımsız milletvekilliği bile yaptı.

Mehmet Aydın (Tosuncuk)

Türkiye'nin ünlü dolandırıcıları Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın bu listedeki en genç isim. Henüz 27 yaşında ve 77 bin kişiyi dolandırdı. Ama ne Jet Fadıl gibi Türkiye'de kaldı ne de Şeranoğlu gibi tutuklandı. Olayın ortaya çıkmasından birkaç gün önce Uruguay'a kaçtı. "Aldığım parayı iade etmek istiyorum" Yayınladığı ses kaydında mağdurların paralarını ödeyeceğini söylese de kimse buna inanmıyor.

GÜNÜN ÖZETİ

      YORUM YAZ
  Foto Galeriler Videolar Günün Özeti
  TİMETÜRK SON HABERLER
  ÇOK OKUNANLAR
  TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
  SON YORUMLANANLAR