DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türkiye İsrail anlaşması Şehit Furkan Doğan’ın ABD’deki davasını düşürdü

Mavi Marmara saldırısı şehitlerinden Furkan Doğan’ın ailesinin, dönemin İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak hakkında ABD'de açtığı dava 'Türkiye-İsrail anlaşmasının bazı maddeleri' gerekçe gösterilerek düşürüldü.

5 Yıl Önce
2016-10-14 15:33:41

31 Mayıs 2010 tarihinde Mavi Marmara gemisine ve Filo'nun diğer gemilerine yapılan saldırı nedeniyle, saldırıda şehit olanlardan ABD Vatandaşı Şehit Furkan Doğan'ın ailesi ABD'de dava açmıştı. İsrail Eski Başbakanı Ehud Barak davalardan köşe bucak kaçıyordu. Ancak bir konferans için ABD'de bulunduğu sırada dedektifler tarafından yakalanarak dava kendisine tebliğ edilerek yargılanmaya başlamıştı. Gazze ablukasının kararını veren ve bu uygulamayı başlatan İsrail Eski Başbakanı olan Ehud Barak'ı bu yargılamadan kurtarmak için ‘İsrail Devleti' ve ABD devlet olarak davaya müdahil olmuştu.

SUÇLULAR YARGILANACAKTI

Şehit Furkan Doğan'ın ailesi adına açılan dava Los Angeles, California Merkez Federal Mahkemesi'nde görülüyordu. Davada, Ehud Barak hukuksuzca sivillere uluslararası sularda saldırarak ABD vatandaşı Furkan Doğan'ı kasten öldürmekten ve aynı zamanda, Uluslararası Terörizm suçu, işkence, kötü muamele, zalimane muamele, haksız gözaltı gibi suçlardan dolayı yargılanacak ve bütün bu suçları planlayan ve emreden olarak mahkemeye çıkacaktı.

DAVA DÜŞTÜ

Dava süreci devam ederken, bu arada Türkiye ve İsrail'in İsraillileri affeden anlaşması gerçekleşti ve 9.9.2016 tarihinde onaylandı. Bu anlaşmayı gerekçe gösteren İsrail tarafı, Mahkemede Türkiye'nin 20 Milyon$ aldığını ve İsrailliler hakkındaki tüm suçlamalardan muaf tutulacağının kabul edildiğini beyan etti. Bu gelişmeyle beraber Mahkeme Ehud Barak'ın dokunulmaz olduğunu da kabul ederek Şehit Furkan Doğan'ın davasını kapattı.

NE OLMUŞTU?

Şehit Furkan Doğan 19 yaşındaydı. Yardım gönüllüsü olarak Gazze için yola çıktığında uluslararası sularda Mavi Marmara gemisinde Ehud Barak'ın emrindeki askerler tarafından vurulmuştu. Önce yaralanıp yere düşmüş sonra İsrail askerleri tarafından sürüklenmiş yerde yaralı yatarken yakın mesafeden bitişik atışla yüzüne de gelen dört kurşun daha sıkılarak katledilmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Gokce

Kardeşim ALLAH sana merhamet etsin bu dünya da alamasakta hakkını Rabbim öbür dünya da muhakkak alır senin hakkını.

medeni

TAYYİBİN GÖZÜ AYDIN,NE DİYELİ ARTIK.!!

Korkmaz

Bu dava öksüz ne yazı ki allah hesapbida var sukur

Ebusaid

Mahkeme-i Kübrada mahkemeyi düşürenlerinde mahkemesi görülecek.

Korkmaz

Bu dava öksüz ne yazı ki allah hesapbida var sukur

Erdem

Yargılanacaktı demişsiniz. Nasıl bu kadar eminsiniz. Galiba bu dünyaya yeni geldiniz. ABD israilliyi yargılayacak ha...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş