DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Palakoğlu:

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdürü Palakoğlu:

7 Yıl Önce
2015-08-25 19:48:28
Türkiye Diyanet Vakfı (TDV) Genel Müdürü İsmail Palakoğlu, Uluslararası İmam Hatip Liseleri programı kapsamında eğitim için 82 farklı ülkeden 2 bin 405 müracaat olduğunu belirterek, "Bu yıl 365 yabancı öğrenci, Uluslararası İmam Hatip Liseleri programında eğitim görecek" dedi.

Palakoğlu, "2015 Yılı Vekaletle Kurban Programı Yurtdışı Toplantıları" kapsamında Belçika Diyanet Vakfı'nda düzenlenen programda, Uluslararası İmam Hatip Liseleri hakkında açıklamalarda bulundu.

Milli Eğitim Bakanlığı ve TDV iş birliğinde düzenlenen Uluslararası İmam Hatip Liseleri programı kapsamında eğitim için 82 farklı ülkeden 2 bin 405 müracaat olduğunu ve 365 öğrencinin bu yıl Türkiye'de eğitim görmeye hak kazandığını söyleyen Palakoğlu, "Vakıf olarak, Kur'an kurslarından, hafızlık eğitimine, İmam Hatip Lisesinden üniversiteye, yüksek lisanstan, doktoraya kadar eğitimin her kademesinde gençlerimize sağlam bir din eğitimi vermek için çalışmaktayız" diye konuştu.

Palakoğlu, proje kapsamında İstanbul, Kayseri ve Konya'da toplam 4 adet Uluslararası Anadolu İmam Hatip Lisesi bulunduğunu, bu okullarda 80 farklı ülkeden binin üzerinde öğrencinin eğitim gördüğünü belirtti.

Yabancı uyruklu gençlerin bu okullarda sağlıklı bir din eğitimine tabi tutulduğunu anlatan Palakoğlu, TDV'nin bu okullardaki öğrencilerin ulaşım, kırtasiye, sağlık da dahil bütün masraflarını karşıladığına işaret etti.

Palakoğlu, TDV'nin İmam Hatip'ten doktora programlarına kadar eğitime çeşitli katkılar verdiğini hatırlatarak, "TDV olarak, 105 farklı ülkeden ülkemize getirdiğimiz ve okuttuğumuz 2 bin 500 civarı öğrenci var" diye konuştu.

Yurt dışında 10 ülkede 16 İmam Hatip Lisesi olduğunu belirten Palakoğlu, bu okullarda okuyan 3 binin üzerinde öğrenci bulunduğunu söyledi.

Diyanet İşleri Başkanlığı Din Hizmetleri Genel Müdürü Yaşar Yiğit'in de katıldığı program kapsamında Belçika'daki din görevlileri, cami dernek yetkilileri ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri bir araya geldi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş