SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
'Türkiye depreme hazır mı?' Optimar'dan deprem anketi

'Türkiye depreme hazır mı?' Optimar'dan deprem anketi

Ülkede son günlerde üst üste meydana gelen depremlerden sonra 'Türkiye depreme hazır mı?' sorusu gündeme geldi. Optimar Araştırma'nın geçtiğimiz aylarda yaptığı araştırmaya göre, Türkiye depreme hazır değil.

'Türkiye depreme hazır mı?' Optimar'dan deprem anketi
27.1.2020 18:44:17

Optimar Araştırma, Eylül ayında gerçekleşen ve İstanbul, Kocaeli, Sakarya gibi çok sayıda ilde hissedilen 5.8 büyüklüğündeki depremin ardından bu sorunun cevabını aradı.

Kasım-Aralık 2019 döneminde 26 ilde 2500 kişiyle yüz yüze görüşülerek gerçekleştirilen “Türkiye'nin Nabzı” araştırmasının sonuçlarına göre “Türkiye depreme hazır mı?” sorusuna katılımcıların yüzde 86.3'ü “hayır” yanıtını verdi. Söz konusu araştırma katılımcıların yüzde 80.6'sının ise deprem sonrası acil toplama alanının neresi olduğunu bilmediğini ortaya koydu.

Yine aynı araştırma, uzmanlar tarafından deprem esnasında yapılması önerilen hayat üçgeni pozisyonunu bilenlerin oranı sadece yüzde 28, bilmeyenlerin de yüzde 72 olduğunu gösterdi.

Konuyla ilgili konuşan Optimar Başkanı Hilmi Daşdemir “Yaptığımız araştırmalar deprem konusunda farkındalığın ne kadar düşük olduğunu gösterdi. Halbuki depremde toplumun yüksek farkındalık düzeyinde olması can ve mal güvenliği açısından elzemdir. Farkındalık artarsa, can kaybını asgari seviyeye indirir” yorumunda bulundu.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR