DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türkiye'den Yemenlilere insani yardım

Türkiye'den Yemenlilere insani yardım

27.05.2015 09:55:54
Türkiye'nin, olumsuz insani şartların bulunduğu Yemen'deki ihtiyaç sahiplerine Cibuti'den deniz yoluyla yardım malzemesi ulaştırmayı planladığı bildirildi.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'nin dost ve kardeş Yemen'de meşru devlet otoritesinin bir an evvel tesisi suretiyle istikrar ve güvenliğin yeniden hakim kılınmasını arzu ettiği ve bu yöndeki çabaları desteklediği belirtildi.

Açıklamada, ülkede şiddet ve kuvvete başvurmak suretiyle fiili kontrol elde eden güçlerin yol açtığı olumsuz insani şartların iyileştirilmesi ve mağdur durumda olan Yemenlilerin temel ihtiyaçlarına katkı sağlanması için meşru Yemen makamları ve ilgili Birleşmiş Milletler kuruluşlarıyla eşgüdüm içinde gerekli çalışmaların yapıldığı vurgulandı. Bu çerçevede, gıda ağırlıklı insani yardım operasyonunun ilk ayağını teşkil eden insani yardım malzemesinin Cibuti'deki Yemenli sığınmacılara geçen hafta içinde dağıtıldığı, 4 ton ağırlığındaki ilaç yardımının da THY uçağıyla dün Cibuti'ye sevk edildiği hatırlatıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Önümüzdeki günlerde de mevcut çatışma ortamına rağmen her türlü imkan seferber edilerek Cibuti'den deniz yoluyla Yemen'deki ihtiyaç sahiplerine yardım malzemesi ulaştırılması planlanmaktadır.

Türkiye, geçmişte olduğu gibi bu zor dönemde de Yemen'in yanında olmayı sürdürecektir. İnsani yardımlar alanında dünyanın önde gelen ülkelerinden biri olan Türkiye, insani görev ve sorumluluklarının bilinciyle, dünyanın her neresinde olursa olsun muhtaç insanlara en hızlı ve en etkin şekilde insani yardım ulaştırabilmek için bütün kurum ve kuruluşlarıyla seferber olmaya devam etmektedir."

Açıklamada, küresel düzeyde insani yardım sisteminin süratle etkin hale getirilmesi gerekliliğine de dikkati çekilerek "Türkiye bu doğrultuda Mayıs 2016'da evsahipliğini üstlendiği ve tarihte bir ilk olacak Dünya İnsani Zirvesi'nin önemli bir dönüm noktası teşkil edeceğine inanmaktadır" ifadesi kullanıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş