DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türkiye'den Arnavutluk ordusuna araç yardımı

Türkiye'den Arnavutluk ordusuna araç yardımı

03.06.2015 12:31:50
Türkiye ile Arnavutluk arasındaki Mali ve Askeri İşbirliği Anlaşması kapsamında, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) tarafından Arnavutluk Silahlı Kuvvetlerine 27 adet askeri araç hibe edildi.

Savunma Bakanlığı'nda yapılan törene, Arnavutluk Savunma Bakanı Mimi Kodheli, Türkiye'nin Tiran Büyükelçisi Hidayet Bayraktar, Türkiye'nin Tiran Askeri Ataşesi Albay Nizamettin Doğar, askeri ve diğer yetkililer katıldı.

Arnavutluk Savunma Bakanı Kodheli, burada yaptığı konuşmada, TSK'nın Arnavutluk Silahlı Kuvvetlerine her yıl belirli aralıkla farklı askeri malzeme ve teçhizat yardımında bulunduğunu belirterek, yapılan araç yardımının Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri için 'anlamlı' bir yardım olduğunu vurguladı.

Dünyada artan radikalizmin önüne geçebilmek için ikili işbirliğinin önemine dikkati çeken Kodheli, Türkiye ile ilişkilerinin bölgesel değil küresel öneme sahip olduğunu kaydetti.

Büyükelçi Bayraktar da TSK'nın gerek NATO çatısı altında gerekse de ikili düzeyde Arnavutluk Silahlı Kuvvetleri ile yakın işbirliği içerisinde olduğunu söyledi.

Bayraktar, 'İki ülke arasındaki askeri işbirliğinin hukuki sürecini oluşturan Askeri ve Mali İşbirliği Anlaşması ile Nakli Uygulama Protokolünün 2010-2013 yıllarını kapsayan bölümü çerçevesinde bugün 27 adet Land Rover aracı Arnavutluk Silahlı Kuvvetlerine teslim etmenin gururunu yaşıyorum. 2014 Aralık ayında 10 adet minibüsün teslimatının ardından yapılan bu yardımların Arnavutluk Silahlı Kuvvetlerinin daha iyi şartlar altında hizmet vereceğinden kuşku duymuyorum' ifadesini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

narin

Ebumusa yorumun cook yanlistr asil teror orgutu olqn hdpkk hdp:zorunlu dun dersi kaldrilacak kimse bunlarn musluman oldugunu bana soylemesn

Görüş Bildir Bizimle Paylaş