DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türkiye'den Arakanlılara 1 milyon dolar yardım

Türkiye'nin, Endonezya'nın topraklarına kabul etmeye başladığı Rohingyalara yönelik yardım faaliyetleri için 1 milyon dolar ayırdığı bildirildi

7 Yıl Önce
2015-06-01 09:30:28

Dünya bülteni haberine göre; Arakanlı Müslümanlara (Rohingyalar) sahip çıkacağını açıklayan ve açık denizde terk edilen göçmenleri topraklarına kabul etmeye başlayan Endonezya'ya dünyanın birçok ülkesinden destek ve maddi yardım sözü geldi.

Şiddete maruz kaldıkların için vatanlarını terk etmek zorunda kalan ve insan kaçakçıları tarafından açık denizdeki teknelerde ölüme terk edilen Arakanlı Müslümanların bir kısmı, kurtarıldıktan sonra çevre ülkelerde yaşamaya başladı.

Malezya ve Endonezya dışişleri bakanlarının Arakanlı Müslümanlara 1 yıllığına evsahipliği yapacaklarını açıklamalarının ardından Türkiye, Filipinler, Gambiya, Yeni Zelanda, Katar ve ABD yardım taahhüdünde bulundu.

Türkiye, Arakanlı Müslümanlara yapılacak yardım faaliyetlerine ilk etapta 1 milyon dolar ayırırken, Filipinler, Gambiya ve ABD, Arakanlı Müslümanların bir kısmına sahip çıkacağını açıkladı. Yeni Zelanda Başbakanı John Key, bazı göçmenlere kapılarını açabileceklerini söyledi.

Endonezya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Arrmanatha Nasir, Katar'ın da maddi yardım taahhüdünde bulunduğunu ve Endonezya'da inşa edilecek barınaklar için 50 milyon dolar ayıracağını ifade etti. Nasir, İslam İşbirliği Teşkilatı'na da göçmen sorununun çözümüne katkıda bulunması için çağrıda bulunduklarını kaydetti.

YARDIM KURULUŞLARI

Ülkelerin yardımlarının yanı sıra sivil toplum kuruluşları da bölgeye ulaşmaya başladı. Endonezya'nın Açe, Sumatra ve farklı bölgelerinde acil yardıma ihtiyaç duyan göçmenlere sivil toplum kuruluşları yardım paketleri gönderdi.

Bölgeye yardım götüren AusRelief, Açe'deki bin 39 Arakanlı Müslüman'ın barınma ihtiyacını karşıladı. Langsa'daki kampta kalan herkese yardım kolisi veren sivil toplum kuruluşu, Açe yönetimiyle 2 yıl boyunca göçmenlere yardım yapacakları ve destek olacakları konusunda anlaştıklarını açıkladı.

YEREL HALK SAHİP ÇIKTI

Açık denizdeki teknelerden kurtarılan Arakanlı Müslümanların bir kısmına evsahipliği yapan Sumatra eyaletindeki Müslümanlar, göçmenlere sahip çıktı.

Güneydoğu Asya'da açık denizde insan kaçakçılarının terk ettiği teknelerde hala yaklaşık 2 bin Arakanlı Müslüman ve Bangladeşli göçmen bulunuyor. Başta Malezya ve Endonezya olmak üzere bölge ülkeleri bu ay açık denizden 4 bin civarında göçmeni kurtardı.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

AYET-i kerime Kabe yi kapsıyor. Dİğer taraftan ayetin mescid-i HAramdan yasakladığı kesim dikkat edin Müşrikler.

Ahlaksiz kadina ben şunu soruyorum oy alirken baş örtülüler bize oy vermesin demismi o zaman iyiydiler dimi..ülkemin tek kuruşu sana ve senin gibilere haram olsun..bizde sizden igreniyoruz.

ABDULLAH BURAK

Ve bu Müslümanlar İmamı haberdar edip ülkelerine döndüğünde,İmam her şeyi Zalim Hafız ESED’ e, gelenlerin isimleri de dahil bildirir. Ve o kişileri Suriye’ye döndüklerinde kendilerini bir sürpriz beklemektedir.İmam! Humeyni’yle Suriye’den gelen Müslümanların, aralarında yapılan bütün görüşmeden haberdar olan bir Zalim Hafız ESED BEKLEMEKTEDİR. Sonucu belli,Ölüm.bu konunun kaynağı CİHAD DERSLERİ – ABDULLAH AZZAM

Görüş Bildir Bizimle Paylaş