Türkiye'de Yeşiller Partisi kuruldu

Yeşiller Partisi, bugün (21 Eylül 2020) İçişleri Bakanlığı'na belgelerini teslim ederek kuruldu. Yeşiller Partisi yeşil ekonomi, su hakkı, herkes için gıda gibi alanları öne çıkarıyor.

21.09.2020 14:13:10

Yeşiller Partisi, bugün (21 Eylül 2020) İçişleri Bakanlığı'na belgelerini teslim ederek kuruldu. Yeşil politikayı öne çıkaran Yeşiller Partisi, Emine Özkan ve Koray Doğan Urbarlı'nın eş sözcülüğünde, 110 kurucu üyeden oluşuyor.

Belgelerini İçişleri Bakanlığı'na teslim ederek kurulan Yeşiller Partisi'nin Eş Sözcüsü Emine Özkan partinin kuruluş gerekçesini şöyle açıklıyor: “Bugün küresel çapta üç büyük krizle karşı karşıyayız: En başta iklim krizi, ikinci olarak küresel bir sağlık krizi ve üçüncü olarak toplumsal, iktisadi kültürel eşitsizlik ve hukuksuzluklara dayalı bir demokrasi ve adalet krizi. Bu krizlerle baş etmek için ortaya konacak etkili politikalar yeşil düşüncelere dayanıyor. Avrupa başta olmak üzere dünyada yükselen yeşil siyaset bunun en somut göstergesi. Türkiye'de de uzun yıllardır var olan yeşil hareket, toplumun bugünkü ihtiyaçlarını görerek Yeşiller Partisi'ni kurdu.”

Yeşiller Partisi, resmi internet sitesinde çözüm önerilerini şöyle sıraladı:

"Karbonsuz ekonomi: Toplumsal ve siyasi yapıları, ekonomik ilişkileri ve dinamikleri yerinden sarsan iklim krizine, ekonomideki fosil yakıt bağımlılığı neden oluyor. Çözüm ekonominin karbonsuzlaştırılması. 2050'ye kadar fosil yakıt kullanımını tamamen terk etmeyi hedefliyoruz.

Yeşil Yeni Düzen: Enerji ve ulaşım altyapısının dönüştürülmesi, enerji verimliliği, iyi işler yaratılması ve hayat kalitesinin artırılması, müşterekleşme, sürdürülebilir turizm, küçük ölçekli tarım, bakım hizmetleri, alternatif ve enformel alanlardaki işler gibi ekonomik etkinliklerin teşvikiyle topyekûn bir dönüşüm.

Herkes için su hakkı: Su tüm insanların, diğer canlıların ve gelecek kuşakların vazgeçilmez hakkı olan bir müşterek. Yeşiller olarak, bozulmuş su döngüsünü onaran, tarımsal, evsel ve endüstriyel su kullanımında su tasarrufunu amaçlayan su politikaları geliştireceğiz.

Herkes için iyi, temiz ve sağlıklı gıda! Doğal kaynakları, biyolojik çeşitliliği, insan ve hayvan sağlığını tehdit eden tarımsal zehirleri yasaklayacağız. Çiftçileri şirketlere ve tarımsal zehirlere bağımlı olmaktan kurtaracak bir teşvik ve garanti altyapısı kuracağız. Bütüncül, onarıcı ve sürdürülebilir tarım uygulamalarıyla doğal kaynakların tüketilmesinin, toprak
bozulumunun, ormansızlaşmanın ve çölleşmenin önüne geçeceğiz.

Cinsiyet ve Cinsellik: Hak, Eşitlik ve Özgürlük Alanı! Erkek egemen zihniyetin değişmesi, eşit yurttaşlık temelinde kadın, erkek, LGBTQİ+ tüm bireylerin özgürleşmesi için yapısal ve ilişkisel değişiklikleri her alanda sürekli kılmak için yola çıkıyoruz."

Kurucular

Adnan Genç, Ahmet Atıl Aşıcı, Ahmet Salih Tuna, Akgün İlhan, Akın Akınsal, Ali Kerim Mutlu, Ali Osman Karababa, Ali Rıza Danış, Ali Serdar Gültekin, Alidost Numan, Ali Alper Akyüz, Alper Tolga Akkuş, Arca Alpan, Arca Yılmaz, Ayla Tokmak, Ayşe Akdeniz, Ayşe Bilge Öztürk, Ayşe Ceren Sarı, Bahar Topçu, Bedri Esmer, Berkan Özyer, Berkay Erkan, Buket Atlı, Burcu Meltem Arık, Burcu Yeşil, Can Veyselgil, Cansın Leylim Ilgaz, Celal Ay, Cihat Demirtaş, Çağlayan Koşal, Çiğdem Yalçın, Deniz Kaynak, Devin Bahçeci, Efe Göktoğan, Efe Baysal, Ege Tuğrul, Emel Kurma, Emine Özkan, Emre Kösemen, Engin İnan, Ercüment Gürçay, Erdal Karayazgan, Erdost Yıldız, Ergin Cinmen, Esat Özbayram, Fatma Çiğdem Aydın , Feyha Karslı, Firdevs Sema Tatlı, Füsun Özcan, Gizem Akhan, Gizem Ballı, Gizem Kastamonulu, Gülce Yeniev, Gülnur Aksop, Güneş Akçay, Güneşin Aydemir, Hakan Ozan Erzincanlı, Haluk Yurtkuran, Hüseyin Öztürk, Işıl Sarıyüce, İdil Zeynep Dağdemir, İlhami Alkan Olsson, İnci İşbulur, Koray Doğan Urbarlı, Korhan Gümüş, Layra Mete, Mahir Ilgaz, Mahmut Boynudelik, Mehmet Demir, Melisa Kutluğ, Meltem Düzel Ayral, Murat Özbank, Mustafa Çakılcıoğlu, Müge Yorgancı, Nazan Ünverir, Nazlı Danış, Nedim Arul, Nil Kayarlar Sarrafoğlu, Nil Mutluer, Oral Kaya, Orhan Esen, Özge Doruk, Özgecan Kara, Özlem Teke Taşdemir, Pelin Cengiz, Pınar Demircan, Rudi Sayat Pulatyan, Sara Nur Yıldız, Savaş Çömlek, Seda Yurtcanlı, Sedat Atalay, Sedat Gündoğdu, Sema Alpan Atamer, Sema Bayraktar, Sennur Baybuğa, Serdar İskit, Sevgi Mutlu, Sevil Turan, Sezin Öney, Süleyman Yılmaz, Şevket Uyanık, Tolga Öztorun, Turgay Özçelik, Ümide Aysu, Ümit Şahin, Ünsal Günal, Yağmur Özgür Güven, Yasemin Göksu, Yelda Çubukçu, Zerrin İren Boynudelik

Parti Meclisi

Ahmet Atıl Aşıcı, Ahmet Salih Tuna, Akgün İlhan, Ali Osman Karababa, Ali Serdar Gültekin, Alidost Numan, Alper Tolga Akkuş, Arca Yılmaz, Ayla Tokmak, Ayşe Akdeniz, Bahar Topçu, Berkan Özyer, Berkay Erkan , Burcu Yeşil, Deniz Kaynak, Efe Göktoğan, Emine Özkan, Ercüment Gürçay, Gizem Ballı, Gizem Kastamonulu, Gülce Yeniev, Işıl Sarıyüce, Koray Doğan Urbarlı, Layra Mete, Mahmut Boynudelik, Melisa Kutluğ, Meltem Düzel Ayral, Nil Mutluer, Özge Doruk, Özgecan Kara, Özlem Teke Taşdemir, Pelin Cengiz, Rudi Sayat Pulatyan, Savaş Çömlek, Sedat Atalay, Sevil Turan, Sezin Öney, Şevket Uyanık, Tolga Öztorun, Turgay Özçelik, Ümit Şahin, Zerrin İren Boynudelik

YORUMLAR (0)