SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
" "
Türkiye boyun eğmedi; ABD ve NATO’ya rağmen S-400’ün ilk parçaları Ankara’ya indi

Türkiye boyun eğmedi; ABD ve NATO’ya rağmen S-400’ün ilk parçaları Ankara’ya indi

Türkiye, ABD’nin tüm tehditleri ve NATO’nun rahatsızlığına rağmen, S-400 konusunda taviz vermedi ve S-400 hava sisteminin ilk parçaları dün Ankara’ya geldi. Şimdi gözler S-400’lerin yerleştirileceği bölgelerde ve ABD'nin, Türkiye'ye karşı yaptırımları hayata geçirip geçirmeyeceğinde...

Türkiye boyun eğmedi; ABD ve NATO’ya rağmen S-400’ün ilk parçaları Ankara’ya indi
12.7.2019 11:44:29

buyuk2_37

Türkiye, ABD'nin tüm tehditleri ve NATO'nun rahatsızlığına rağmen, S-400 konusunda taviz vermedi ve S-400 hava sisteminin ilk parçaları dün Ankara'ya geldi. Şimdi gözler S-400'lerin yerleştirileceği bölgelerde ve ABD'nin Türkiye'ye karşı yaptırımları hayata geçirip geçirmeyeceğinde...

 Türkiye, Amerikan'ın tüm tehditlerine ve NATO'nun rahatsızlığına rağmen Rusya ile S-400 konusunda anlaşmaya vardı. Ve yapılan anlaşmanın ardından Rus hava savunma sisteminin ilk parçaları bugün Ankara'ya getirildi.

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da,  "Sözleşme kapsamında S-400 Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sisteminin birinci grup malzemelerinin Mürted Hava Meydanı / Ankara'ya intikali 12 Temmuz 2019 tarihinden itibaren başlamıştır" denildi.

Rusya'nın, askeri-teknik işbirliğinden sorumlu federal servisi FSVTS, S-400 karadan havaya savunma sisteminin Türkiye'ye teslimatının başladığını doğruladı. FSVTS yetkilileri, "FSVTS, S-400 sisteminin Türkiye'ye teslimatının başladığını doğrulamaktadır. Teslimatlar tarafların üstünde mutabık kaldığı tarihlerde gerçekleştirilecektir" dedi. 

Milli Savunma Bakanlığı'nın açıklamasının ardından tüm dünyanın gözü bir anda Türkiye'ye çevrildi. Dünya üzerinde yayın yapan tüm ajanslar, haber siteleri ve televizyon kanalları S-400'lerin Türkiye'ye inişini son dakika olarak okuyucularına duyurdu.

Amerikan haber ajansı The Associated Press (AP) haberi okuyucularına ABD'nin yaptırım tehdidini hatırlatarak verdi. Ajans haberini, "Türk Savunma Bakanlığı Cuma günü yaptığı açıklamada, Rus füze savunma sisteminin ilk sevkiyatının Türkiye'ye ulaştığını, ülkeyi olası ABD yaptırımlarına ve Washington'la yeni bir soğukluğa yaklaştırdığını söyledi" diye verdi.

Sistemin bütün parçalarının Ankara'ya getirilmesiyle birlikte Türkiye S-400'leri kullanmaya başlayacak.
Şimdi gözler S-400'lerin yerleştirileceği bölgelerde.

a2_12

ŞANLIURFA BİRECİK

Yapılan detaylı saha analizleri ve araştırmaların ardından ilk bataryanın, 911 kilometrelik Suriye sınırının orta noktası olarak kabul edilebilecek olan 'Şah Fırat' operasyonu ile yeni yerine taşınan Süleyman Şah Türbesi'nin yakınlarındaki Şanlıurfa'nın Birecik ilçesi yakınlarına konuşlandırılması bekleniyor.

MERSİN YA DA HATAY SEÇENEĞİ

Türkiye'ye gelecek olan ikinci S-400 bataryasının ise risk analizleri doğrultusunda, Akdeniz'deki gelişmelere karşı bu bölgeye hakim olacak şekilde konuşlandırılacak.

AKDENİZ'DEKİ GELİŞMELER

Güvenlik ve strateji uzmanlarının yaptığı analizler sonunda, ikinci bataryanın da Akdeniz'deki kaynak ve rezervlerde Türkiye'nin haklarının korunmasında da elini güçlü kılacak şekilde, Mersin veya Hatay'a konuşlandırılmasının uygun olacağı görüşü iletildi.

S-400 bataryasının Hatay'a kurulmasının Akdeniz'in yanı sıra Suriye'nin İdlib, Hama ve Lazkiye bölgelerinden de gelecek tehditleri bertaraf etmesi noktasında çift taraflı kullanımının mümkün olduğunu, Mersin bölgesine yerleştirilmesinin de Akdeniz'in yanı sıra Kıbrıs'ı da kapsayacak şekilde etkin görev yapacağı kaydedildi.

Akdeniz öncelikli olarak Türkiye'nin kullanmayı hedeflediği bataryanın, nereye kurulacağı ise önümüzdeki günlerde netlik kazanacak.

600  KİLOMETRELİK RADARI VAR

Öte yandan bataryaların, kurulumunun ardından sabit kalmayacağı ve hareketli olduğu için istenildiği zaman riskli bölgelere transferinin mümkün olduğu da belirtildi.

Askeri kaynaklar, 600 kilometrelik radara sahip olan S-400 bataryalarının istenildiği anda başka bir bölgeye kaydırılabilecek olmasını avantaj olarak değerlendirdi.

S-400'ÜN FÜZE HEDEFLERİ

S-400, çok uzun menzilli 40N6 model füzeyle 400 kilometre, uzun menzilli 48N6 model füzeyle 250 kilometre, orta menzilli 9M96E2 model füzeyle 120 kilometre ve kısa menzilli 9M96E model füzeyle de 40 kilometredeki hedefleri vurabiliyor.

VURABİLDİĞİ HAVA UÇAKLARI

Sistemin hedefleri arasında B-2 ve F-117 hayalet uçaklar, B-1, F-111 ve B-52H stratejik bombardıman uçakları, EF-111A ve EA-6 elektronik harp uçakları, TR-1 keşif uçağı, E-3A ve E-2C erken uyarı radar (AWACS) uçakları, F-15, F-16, F-35 ve F-22 savaş uçakları, Tomahawk füzeleri ve balistik füzeler yer alıyor.

Şu anda dünyadaki en iyi hava savunma sistemlerinden biri olarak belirtilen S-400, Rusya'nın Soğuk Savaş döneminde geliştirmeye başladığı füze savunma sisteminin dördüncü neslini temsil ediyor.

sema

SİSTEM NASIL ÇALIŞIYOR

1* Uzun menzilli izleme radarı, havadaki nesneleri takip ediyor ve gelen bilgiyi komuta aracına gönderiyor. Potansiyel hedefler, komuta arasında değerlendiriliyor

2* Hedef tanımlandıktan sonra komuta aracı füzenin fırlatılmasına karar veriyor

3* Fırlatmayla ilgili veriler, hedefe göre en iyi konumda bulunan fırlatma aracına gönderiliyor ve buradan karadan havaya füzeler gönderiliyor

4* Angajman radarı, füzenin hedefine ulaşmasına yardımcı oluyor 


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR