DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türk vekilin ihracına protesto

Belçika'da 1915 olaylarını 'Ermeni soykırımı' olarak nitelemeyen Türk asıllı milletvekili Mahinur Özdemir'in partisinden ihraç edilmesi, İstanbul'da protesto edildi. Protestocuların arasında Sümeyye Erdoğan da vardı.

7 Yıl Önce
2015-06-02 08:30:18

Belçika'da 1915 olaylarını "Ermeni soykırımı" olarak nitelemeyen Türk asıllı milletvekili Mahinur Özdemir'in partisinden ihraç edilmesi, Belçika'nın İstanbul Başkonsolosluğu önünde protesto edildi. Protestocuların arasında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan da vardı.

Başta Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) olmak üzere çeşitli sivil toplum kuruluşu üyesi kadınlar, Beyoğlu Sıraselviler caddesindeki başkonsolosluk binası önünde toplandı. "Hepimiz Mahinuruz" ve "Mahinur Özdemir onurumuzdur" pankartları açan grup üyeleri Türkçe, İngilizce ve Fransızca "Dik dur eğilme, özgün Türkiye seninle" ve "Mahinur Özdemir, yalnız değilsin" sloganları attı.

KADEM Başkanı Sare Aydın Yılmaz yaptığı açıklamada, Özdemir'i partiden ihraç eden Merkez Hümanist Demokrat Parti (CDH) yönetimini kınadıklarını belirtti.

Belçika'nın Afrika'da, Kongolulara yaptığı soykırımı hatırlatan Yılmaz, "Görülen odur ki, 1915 olaylarıyla ilgili Belçika parlamentosu tarihi gerçekleri araştırma gereğini duymadan aldığı siyasi bir karar üzerinden, kendi halkı tarafından seçilmiş bir milletvekilini ifade özgürlüğü kapsamından çıkarıp, cezalandırmaktadır" dedi.

Partinin verdiği kararla Mahinur Özdemir'in, Müslüman ve kadın kimliğiyle 2 kez dezavantajlı konuma düşürüldüğünü anlatan Yılmaz, "Kararla Avrupa ve Belçika'da İslamofobi'nin bir tezahürü olasılığından endişe duymaktayız. Kararın hızla insan ve kadın onuruna yakışır bir şekilde düzeltilmesini ümit ediyor ve bekliyoruz" diye konuştu.

Sümeyye Erdoğan başkonsolosla görüştü

KADEM Başkan Yardımcısı Sümeyye Erdoğan ise Mahinur Özdemir'in Avrupa'nın ortasında, Belçika'da, kendi emeğiyle bir yerlere gelmiş bir siyasetçi olduğunu vurguladı.

Özdemir'in ifade, düşünce ve hatta siyaset yapma özgürlüğünün engellendiğini ifade eden Erdoğan, "Bunu şiddetle, esefle kınıyoruz. Demokrasinin ve Mahinur Özdemir'in yanındayız" diye konuştu.

Sümeyye Erdoğan, daha sonra başkonsolos Henri Vantieghem'in daveti üzerine, başkonsolosluğa girerek Vantieghem ile görüştü. Yaklaşık yarım saatlik görüşmenin ardından Başkonsolos Vantieghem'in Erdoğan'ı kapıya kadar uğurladı. Erdoğan çıkışta yaptığı açıklamada, Henri Vantieghem'in, taleplerini hem Belçika'ya hem de ilgili partiye ileteceğini söylediğini aktardı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş