DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türk Telekom Grubu yarın bilgisayar ve yazıcılarını 1 saatliğine kapat

Türk Telekom Grubu yarın bilgisayar ve yazıcılarını 1 saatliğine kapatacak

7 Yıl Önce
2015-06-04 16:00:37
Türk Telekom Grubu, 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde Türkiye'nin 81 ilindeki tüm çalışanlarının katılımıyla daha yaşanabilir bir dünya için bilgisayar ve yazıcılarını 1 saatliğine kapatacak. Bu sayede, bir stadyumda oynanacak 26 maçı aydınlatabilecek 12 bin 750 kilovat saatlik enerji tasarrufu sağlanacak.

Türk Telekom Grubu'ndan yapılan açıklamaya göre grup çalışanları; 5 Haziran Dünya Çevre Günü'nde Türkiye'nin 81 ilindeki tüm ofislerinde, öğle arasında 1 saatliğine bilgisayar ve yazıcılarını kapatacak.

Grup çalışanlarının enerji verimliliğine dikkati çekmek için yapacağı bu etkinlikle, bir stadyumda oynanacak 26 gece maçını aydınlatabilecek enerjiye eşit olan yani 12 bin 750 kilovat saatlik enerji tasarrufunun sağlanması hedefleniyor.

Enerjinin verimli kullanımına ve tasarrufuna yönelik e-sürdürülebilirlikle ilgili konuları organize eden Global e-Sustainability Initiative (GeSI) üye ilk Türk şirketi olan Türk Telekom, ortaya koyduğu çevre odaklı çalışmalarla son dönemde önemli kazanımlara imza attı.

Buna göre Türk Telekom, 2011 yılından bu yana bin 560 merkezde güneş ve rüzgar enerjisi sistemlerinin kurulumunu gerçekleştirdi. Bu sayede yaklaşık 3,7 milyon kilovat saat enerji üretimi sağlandı ve 2,4 milyon kilogram karbonun doğaya salınımı önlenmiş oldu.

Enerji verimliliğini ve güvenilirliğini artırmak amacıyla, verimliliği düşük olan DC enerji ekipmanlarını yüksek verimli cihazlarla değiştiren Türk Telekom, bu dönüşümle soğutma etkisi dahil yıllık yaklaşık 63,3 milyon kilovat saatlik enerji tasarrufu sağladı ve 41 milyon kilograma eş karbon ayak izi ortadan kaldırıldı.

Santral dönüşüm/FiberkenTT projeleri kapsamında enerji verimliliği düşük olan santralleri verimliliği yüksek olan yeni nesil santrallerle ve dış ortam ekipmanlarıyla değiştiren Türk Telekom, bu dönüşüm sonucunda da yaklaşık 391 milyon kilovat saat enerji tasarrufu sağladı ve 242 milyon kilogram karbon salınımı engellendi.

Açıklamada, grubun enerji ve çevrenin korunmasına dair öne çıkan çalışmalarıyla ilgili şunlara da yer verildi:

"Türk Telekom Grubu şirketi Avea'nın 2008 yılında e-fatura sistemine geçmesiyle 2015 yılına kadar, yaklaşık 26,7 milyon kilovat saat enerji ve 207 bin metreküp sudan tasarruf sağlandı. Bu sayede 111 bin ağacın kesilmesinin önüne geçildi. Türk Telekom çalışanlarının, bayilerinin ve iş ortaklarının eğitiminden sorumlu olan Türk Telekom Akademi'nin e-öğrenme eğitimleriyle, 168 bin 858 çalışana çevrimiçi eğitim verilerek, online eğitimler ve bilgi kütüphanesi sayesinde yılda ortalama bin 286 ağaç kurtarıldı. Türk Telekom şirket genelinde 250 ayrı konumda kullanılan video konferans sistemiyle, 14 bin 573 uçuş ve uçuş sonrası araç kullanımından tasarruf edildi. Türk Telekom tarafından son üç yılda, 50 binada yapılan otomasyon çalışmaları sayesinde, elektrik tüketiminde yılda yaklaşık 1,9 milyon kilovat saat, doğalgaz tüketiminde yılda yaklaşık 410 bin metreküp tasarruf sağlandı. Türk Telekom, Genel Müdürlük binaları ve 12 Bölge Müdürlüğü'ne bağlı ofislerde kullanılan kağıtların geri dönüşüm mekanizmaları sayesinde, ayda ortalama 40 ton kâğıt geri dönüşüme kazandırılarak yaklaşık 640 ağacın kesilmesinin önüne geçiliyor. Ayrıca düzenlenen 'Kapak Toplama Kampanyası' kapsamında her türlü kapak ve pet şişe toplanarak geri dönüşümü sağlanıyor."

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

m.riber revan

Tebrikler duruşunuz kurani ve islamidir. Eninde sonunda bu ümmet deyisinize gelecek. Çok çalışip bu muminane duruşu yapmalıyız

SON VİDEOLAR

Görüş Bildir Bizimle Paylaş