DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türk Musevi Cemaati Edirne'de iftar verecek

Türk Musevi Cemaati Edirne'de iftar verecek

17.06.2015 09:55:31
Türk Musevi Cemaati, Edirne'de iftar verecek.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre iftar, 22 Haziran Pazartesi günü Avrupa'nın en büyük sinagogları arasında yer alan Edirne Büyük Sinagogu'nun bahçesinde düzenlenecek.

İftar öncesi sinagogda "Osmanlı'da Yahudi kıyafetleri" sergisi açılacak, sinagog bahçesinde Kültür ve Turizm Bakanlığı Edirne Devlet Türk Müziği Topluluğunca icra edilecek Türk Tasavvuf Müziği konseri ardından iftara geçilecek.

Yaklaşık 250 kişi için hazırlanacak iftarın, davetiyeleri Türkiye Hahambaşısı Rav İsak Haleva ve Türk Musevi Cemaati Başkanı İshak İbrahimzadeh imzalı olarak gönderilmeye başlandı.

- Sinagog hakkında

Büyük Sinagog, 1905'te yaşanan ve "büyük yangın" olarak adlandırılan yangında yok olan 13 ayrı sinagogun yerine 2. Abdülhamid'in fermanıyla yapıldı ve 1907'de ibadete açıldı.

Fransız mimar France Depre tarafından Viyana Sinagogu örnek alınarak projelendirilen yapının büyük bir bölümü aradan geçen süre içinde tahrip oldu.

Osmanlı'ya sığınan Sefarad Yahudileri ve diğer Yahudi cemaatleri, o dönemde Edirne'ye gelerek kendi mahallelerini oluşturdu. 20 bine yakın Yahudi, Edirne ve civarında yaşamaya başladı.

Zamanla kentten ayrılmaya başlayan Yahudiler, 1983 yılına kadar sinagogu kullandı. Sinagog, cemaatsiz kalınca harap hale geldi.

Vakıflar Genel Müdürlüğü, restorasyon kapsamında, bugüne sadece ön duvarı ulaşan sinagogun kar birikmeleri ve bakımsızlıktan çöken çatısı ile içerisini temizledi, çelik konstrüksiyonunu yaparak çatısını kapattı. Aslına uygun inşa edilen sinagogun iç ve dışına sıva uygulandı, binada 2 bin metrekare kalem işi uygulaması yapıldı.

Ayrıca idari bina ve müştemilat binasının da çatı ve sıva işleri tamamlandı. Sinagogun eski haline getirilmesi için 4 yıl yürütülen çalışmalar çerçevesinde 5 milyon 750 bin lira harcandı.

Edirne Büyük Sinagogu, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Vakıflar Genel Müdürü Adnan Ertem, Türk Musevi Cemaati Başkanı İbrahimzadeh'in katılımıyla mart ayının sonunda açıldı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

MEDAĞ-2

YA, ALLAH BİLE KULUNU GÜNAH-SEVAP TERAZİSİNE GÖRE DEĞERLENDİRECEKKEN, SİZ KİMSİNİZ Kİ SAMİMİYETTEN KAYNAKLANAN BİRKAÇ HATADAN DOLAYI VEYA ATILAN İFTİRALARDAN DOLAYI VEHAY SIRF HASETİNİZDEN DOLAYI ERDOĞANA VE AK PARTİ'YE BU KADAR NEFRET BESLİYORSUNUZ. ALLAH SİZE AKIL FİKİR VERSİN DEMİYORUM. SİZE BİNLERCE KEZ YAZIKLAR OLSUN.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş