DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türk Kızılayı'ndan Irak'a çadır yardımı

Türk Kızılayı'ndan Irak'a çadır yardımı

26.05.2015 16:43:38
Türk Kızılayı tarafından, Ramadi'den evlerini terk ederek Bağdat yakınlarına kaçanlar için 210 afet çadırı bölgeye sevk edildi.

Türk Kızılayı'ndan yapılan yazılı açıklamada, DAEŞ'in Irak'ın Ramadi Bölgesini ele geçirmesinin ardından 50-70 bin kişinin daha güvenli olarak gördükleri Bağdat'a doğru kaçtığı belirtildi.

Evlerini terk eden kişiler için acil barınma malzemelerinin talep edildiği ifade edilen açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Türk Kızılayı bu talebin ardından ilk etapta bin kişinin barınabileceği toplam 210 afet çadırını bölgeye sevk etti. Çadırların önümüzdeki günlerde (güvenlik sorunlarına bağlı olarak) Bağdat yakınlarındaki kişilere ulaştırılması planlanıyor. Türk Kızılayı'nın bu kişilerin sorunlarının çözümü için Türkiye'nin Bağdat Büyükelçiliği ile görüşmeleri de sürüyor. Türk Kızılayı, daha önce de Bağdat ve çevresine yerleşenlere yaklaşık 100 ton insani yardım malzemesi dağıtımı gerçekleştirmişti"

Açıklamada Türk Kızılayı Genel Başkanı Ahmet Lütfi Akar'ın konuya ilişkin değerlendirmesinde Türk Kızılayı olarak Irak'ın tüm bölgelerinde bir "kurtarıcı" olarak görüldüklerine dikkat çekti.

Irak'ta giremedikleri bölge olmadığını belirten Akar, "Daha önce Bağdat'ın çevresindeki tarihi türbelere yerleşen her mezhepten ihtiyaç sahibine yerinde dağıtım yaparak yaralarını sarmıştık. Şimdi de Ramadi'den kaçanlar için aynı çalışmayı yapacağız. Kızılay olarak insani yardımda tek ilkemiz, yardım götürdüğümüz kişinin gerçekten ihtiyacı olup olmadığıdır. Irk, dil, din, mezhep gibi ayrımlar bizim için hiçbir anlam ifade etmez" ifadelerine de yer verildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Muhammed Can

muhterem Nevzat bey..bu necip milletimiz en az % 60 kadarı RTE diyor.. bu seçimden has adaylar dışlanıp, ham adaylar listeye girdi ?? (NEDEN-?).. önemli değil.. millet adaya değil ve dahi partiye değil RTE'nin tarafına OY verecekken--bu HAM ADAYLAR zorla gözümüze sokuldu?? VE % 20 bu HAM ADAYLARA OY VERMEDİ** yine bu necip milletin en az % 60'ı RTE diyor.. bu değişmez bir gerçektir.. bunu gönlümüze koyan Rabbimizdir..

Görüş Bildir Bizimle Paylaş