DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türk iş adamlarına 'Kamerun çağrısı'

Türkiye'nin Kamerun Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan, Türk iş adamlarının Kamerun üzerinden 'Orta Afrika' ülkelerine açılabileceğini söyledi.

15.06.2015 12:44:17

Türkiye'nin Kamerun Büyükelçisi Ömer Faruk Doğan, Türk iş adamlarının Kamerun üzerinden "Orta Afrika" ülkelerine açılabileceğini söyledi.

Doğan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kamerun'un Orta Afrika Ülkeleri Ekonomik Topluluğunda (CEMAC) önemli bir konumda olduğunu belirterek, "Türk ihracatçısı ve yatırımcısını sadece Kamerun değil Kamerun üzerinden tüm orta Afrika pazarına, 300 milyonluk nüfusa hitap etmek üzere davet ediyorum. Kamerun CEMAC içerisinde üretim ve yatırım kabiliyeti en yüksek ülke. 175 milyonluk Nijerya'nın bir bölümünün karayolu ulaşımı, Kamerun üzerinden gerçekleştirilmekte. Net olarak söylememiz gerekirse Kamerun 300 milyonluk bir pazarın giriş kapısı" dedi.

Çad, Orta Afrika, Ekvator Ginesi ve Kongo'nun ticari deniz ulaşımının Kamerun'un Douala limanınından sağlandığını aktaran Doğan, Kamerun'un bölge ülkeleri içinde önemli bir jeostratejik konuma sahip olduğunu dile getirdi. 

CEMAC üyesi ülkeler arasındaki "serbest dolaşım" ve "Kamerun dışında alternatiflerinin bulunmamasının" avantajlı kıldığını belirten Doğan, Kamerun'un bölge ülkelerine kıyasla Türkiye'ye özel bir sempati ve ilgisinin olduğunu ifade etti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

yakup

şehir ve dağda eli silahlı dolaştığınız müddetçe bu devletin silahlı kuvvetlerine el kaldırdığınız sürece size ekmekte yok huzur da yok. ha bunu bende yaparsam durum değişmez.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş
İHH Ramazan