Türk gazetecilerin İsrail'de alıkonulması

Türk gazetecilerin İsrail'de alıkonulması

25.06.2015 23:08:58
İsrail'in, Ben Gurion Havalimanı'nda gözaltına aldığı 4'ü gazeteci 9 Türk'ü sınır dışı edeceği ve 10 yıl boyunca ülkeye girişlerini yasaklayacağı öğrenildi.

Edinilen bilgiye göre, başkent Tel Aviv'deki Ben Gurion Havalimanı'nda gözaltına alınan Türk vatandaşlarının sınır dışı edilmesi kararı alındı. İsrail makamlarının, sorguya alınan 4'ü gazeteci 9 Türk hakkında ayrıca 10 yıl boyunca ülkeye girişlerine yasaklama getirdiği belirtildi.

AA'nın ulaştığı İsrail Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, konuya ilişkin açıklama yapmaktan kaçınarak, "konuyu inceleyeceklerini" ifade etti.

Bu arada Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçiliği yetkililerinin de havalimanına ulaştığı kaydedildi.

- Gözaltına alınanların tepkileri

Gözaltına alınanlardan Ülke TV Genel Yayın Yönetmeni Hasan Öztürk, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, gece saat 1 uçağıyla Türkiye'ye geri gönderileceklerini ve 10 yıl süreyle ülkeye girişlerinin yasaklandığını belirtti.

Bir basın mensubu olarak İsrail'in bu tutumunu lanetlediğini ifade eden Öztürk, saat 14.45'ten bu yana havalimanında gözaltında olduklarını ifade etti.

Star Gazetesi yazarlarından Halime Kökçe de Twitter hesabından yaptığı açıklamada, telefonlarının şifreleriyle birlikte alındığını ve tek tek sorgulandıklarını aktardı.

Kökçe, sorgulama esnasında kendilerine whatsapp yazışmaları ile rehber bilgilerinin sorulduğunu söyledi.

Öte yandan Ben Gurion Havalimanı'ndaki yetkililerin, gözaltına alınan gruba AK Parti'ye ilişkin olarak sorular yönelttiği ve Filistin yürüyüşlerini sorduğu öğrenildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Mesut AkgüL

Zaten bunlar hipnozcu haberleri sunarken hallerine bakın bir anda konudan çıkıp annem şöyle derdi böyle yapardı ayaklarıyla odaklanmış halkın zihninde olayları bağlama yeteneğini zorlayıp kontrol altına almaya çalışan veya bu sapmaları zarar görecekleri konulardan uzaklaşmak için kullanan --- neyse ya dahada fazla oyla gelirdide Akp bunlarında emeği var düşmesinde Halkımızdan kananlar bunlara itibar edenler olduğu aşikar ki 7 hazırandan buyana geçici hükümet ile kaldık yine Allaha şükür ki sağlam ve sabırlı duruşlarıyla krizz kaos ortamı oluşmadan 1 kasıma ulaştık.