Türk ekonomisinde önemli 'Varlık' gösterecek

20 şirketi bünyesinde bulunduran Türkiye Varlık Fonu (TVF), yerli üretimi ve ihracatı arttırmayı planlıyor.Genel Müdür Zafer Sönmez, ithalatı aşağıya çekecek önemli hamleler yapacaklarına dikkati çekti

25.09.2020 16:53:29

 

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Meclisi'nin eylül ayı olağan toplantısına videokonferans yoluyla katılan Türkiye Varlık Fonu (TVF) Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Zafer Sönmez,sektörel değerlendirmede bulundu. Toplantıda TVF'nin Türkiye için önemini vurgulayan Sönmez” Hedeflerimizi belirledik. Öncelikli hedeflerimiz; portföyümüzde yer alan şirketlerin değerlerini arttırmak, yurt içindeki stratejik yatırımlara sermaye sağlamak, ülkemizin rekabetçi firmalarını desteklemek ve finansal piyasalarda iyileşme ile derinleşme sağlamak” dedi.

Devlet hem düzenleyici hem girişimci

Gelinen aşamada devletin hem düzenleyici hem de girişimci bir kimlik üstlendiğini belirten Sönmez “Bugünün gerçeğinde ne sadece kamu ne de sadece özel sektör yatırımlarıyla ekonomiyi ayakta tutabiliriz. Artık iki taraf da iş birliği yapmalı, ortak çalışmalar yürütmeli” dedi.

İhtiyaca yönelik tesisler
“Türkiye'nin stratejik konularında sermaye yatırımları yapmaya devam edeceğiz”diyen Sönmez, “Kapımız herkese açık. Kuşkusuz, fon olarak çok ama çok önemli adımlar atıyoruz. Türkiye'nin öncelikli yapısal sorunları olan cari açık ve tasarrufa yönelik projeler ortaya koyuyoruz. İnşallah, bu projeleri başarıyla tamamlayacağız. Her 10 üründen 9'unu ithal eder konumda olduğumuz petrokimya alanında 10 milyar dolarlık yatırımla Türkiye'nin öncelikle ihtiyaç duyduğu ürünlere yönelik tesisler kuracağız. Yerli kömürden enerji üreteceğiz ve bunu hem çevre hem de toplumsal duyarlılıkları gözeterek yapacağız.” yorumunu yaptı

Tasarrufun artması önemli
Ayrıca maden kaynaklarını ekonomiye kazandırmak için tüm imkânlarını kullandıklarını anlatan Sönmez, “İlaveten ülkemizdeki tasarruf bazını arttırmak üzere Türkiye Sigorta ve Türkiye Hayat Emeklilik'i devreye aldık. Tabii mazisi 10 yıla varan belli başlı konuları yakın zamanda çözüme ulaştırdık. Bu konulara İstanbul Finans Merkezi ve Turkcell'i örnek verebiliriz. Şu da hakikat ki TVF'nin en yüksek kurumsal yönetişim standartlarında yönetilmesi için gereken altyapıyı oluşturduk” değerlendirmesinde bulundu.

 

YORUMLAR (0)