DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9364 ₺

EURO

16,7911 ₺

ALTIN

928,19 ₺

BİST

2.394,83 ₺

Türk diasporası için Türkçe öğreticiler

YTB ile Sakarya Üniversitesi, yurt dışında yaşayan Türk ailelerin çocuklarına Türkçe ve Türk Kültürü'nü öğretilmesi için 'Türkçe Öğretimi yüksek lisans' programı açtı.

5 Yıl Önce
2017-08-15 19:58:21

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ile Sakarya Üniversitesi iş birliğinde, yurt dışındaki Türk çocuklarına ana dillerinin öğretilmesinde görev alacak kişilerin yetiştirilmesi amacıyla açılan "Türkçe öğretimi yüksek lisans programı"na başvurular devam ediyor.

YTB'den yapılan yazılı açıklamaya göre, yurt dışındaki Türk çocuklarına Türkçe'nin ve Türk kültürünün doğru, etkin şekilde öğretilmesinde önemli rol oynayacak programdan mezun olacak öğrenciler, edindikleri bilgi ve donanımla gelecek nesillere ana dilini ve kültürünü öğretecek kadroları oluşturacak.

Yurt dışında yaşayan Türk çocuklarına ana dillerinde okuma, yazma ve konuşma gibi temel dil becerilerini kazandıracak ve Türk kültürünü tanıtacak kişilerin yetiştirilmesi için açılan yüksek lisans programına başvurular "www.ytb.gov.tr/sakarya/" internet adresi üzerinden 3 Eylül'e kadar devam edecek.

TÜRK VATANDAŞI, ÇİFTE VATANDAŞ VEYA MAVİ KARTLILAR BAŞVURABİLİYOR
Programa, üniversite eğitimini Türkiye'de veya yurt dışındaki bir ülkede tamamlamış ve halen oturum veya vatandaşlık hakkına sahip olarak yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı, çifte vatandaş veya mavi kartlılar başvurabiliyor.

Adaylar, mezun olduktan sonra yurt dışında Türkçe eğitim veren sivil toplum kuruluşları (STK) ve özel kuruluşlarda "Türkçe öğreticiliği" yapabilecek yetkinliğe ve donanıma sahip hale gelecek.

Başarıyla mezun öğrencilerden, yaşadıkları ülkelere dönerek oradaki Türk çocuklarına ana dilleri Türkçeyi öğretme rolünü üstlenmeleri bekleniyor.

Sakarya Üniversitesi kampüsünde iki yarıyıl ders ve adayın kendi ülkesinde bir eğitim kurumunda bir yarıyıl staj ya da proje dönemini kapsayacak programa kabul edilen öğrencilerin üniversite eğitim harçları YTB tarafından karşılanacak. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş