DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Türk askeri İdlib'de nereye konuşlandırılacak?

Cumhurbaşkanlığı sözcüsü İbrahim Kalın'ın geçtiğimiz günlerde 'İdlib'e Türk ve Rus askeri konuşlanabilir' açıklamasının ardından gözler yeniden Suriye'nin İdlib kentine çevrildi. Peki söz konusu 'üs' nereye kurulacak.

5 Yıl Önce
2017-06-28 09:15:55

Sabah'ın haberine göre söz konusu askeri üs Cebel-i Şeyh Dağı'nda inşa edilecek. Suriye'nin en yüksek ikinci dağı olan Cebel-i Şeyh Dağı terör örgütü YPG/PKK'nın kontrolünde bulunan Afrin'in tam karşısında yer alırken diğer yandan da İdlib, Sarmada, Al-Dana bölgelerine hâkim bir konumda bulunuyor.

 

İDLİB'İ KİM KONTROL EDİYOR?

Halep'ten tahliye edilen muhaliflerle birlikte nüfusu 100 bin sınırına dayanan İdlib'in kontrolünü 2017'nin başından beri diğer farklı grupların birleşmesiyle oluşan 'Heyet Tahrir Şam' (Şam'ı Özgürleştirme Heyeti) elinde tutuyor.

İdlib'de diğer önemli bir güç dengesi ise Ahrar Eş Şam örgütü birçok noktanın kontrolünü elinde bulunduruyor. Ahrar Eş Şam'ın kısa süre önce Türkiye'nin desteklediği Özgür Suriye Ordusu'nun (ÖSO) üç renkli bayrağını benimsediğini açıklamıştı.

son-dakika-tsk-idlib-ussunu-buraya-kuracak-9392079

Türkiye, bölgede demokratik bir yönetim kurulmasını ve İdlib'de bulunan tüm grupların ÖSO bayrağı altında birleşmesini istiyor.

TÜRKİYE AFRİN'DE YPG'Yİ VURDU

Suriye'nin kuzeyindeki Afrin kentinin kırsalındaki PYD/ YPG bölgesinden Türkiye tarafına Doçka makineli tüfekleriyle bir süre yoğun atış yapıldı. Bunun üzerine sınırda konuşlu Türk topçusu açılan ateşe karşılık verdi. Saat 22:30 sularında başlayan bombardımanda, 20'den fazla top atışının gerçekleştirildiği öğrenildi.

Suriye'deki çatışmasızlık bölgeleri nasıl ayrıldı? Hangi bölgede hangi ülke olacak? İşte ayrıntılar... (TIKLAYINIZ)

Rusya, Türkiye ve İran 'çatışmasızlık bölgeleri' konusunda prensipte anlaştı! (TIKLAYINIZ)

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş