Turhan Feyzioğlu kimdir?
Turhan Feyzioğlu kimdir?

Turhan Feyzioğlu kimdir?

Turhan Feyzioğlu, 1922 senesinde Kayseri'de dünyaya geldi. Galatasaray Lisesi ve İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde eğitim gördü. İngiltere'de anayasa hukuku alanında doktora yaptı. 1955 senesinde Türkiye'nin en genç profesörü unvanını aldı. Sonrasında Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde dekan olarak çalışmaya başladı. Bu dönemde fakültenin yayın organı olan "Forum" dergisinde yazdığı yazılar sebebiyle iktidardaki Demokrat Parti ile karşı karşıya geldi. Hakkında soruşturma açılınca vazifesinden istifa etti.

Feyzioğlu, Cumhuriyet Halk Partisi'ne katılarak 1957 senesinde Sivas'tan milletvekili seçildi. 27 Mayıs 1960 askeri darbesinden sonra Orta Doğu Teknik Üniversitesi Rektörlüğü'ne tayin edildi. 1961 Türkiye genel seçimlerinde Kayseri milletvekili olarak meclise girdi. Bunun yanında Milli Eğitim Bakanlığı, Devlet Bakanlığı ile Başbakan Yardımcılığı da yaptı. Sonrasında Bülent Ecevit'in ortanın solu sloganını benimsemesi üzerine CHP'den istifa ederek Güven Partisi'ni (GP) kurdu. GP'nin devamı niteliğinde olan Cumhuriyetçi Güven Partisi'nin de genel başkanlığını yürüttü. 12 Eylül 1980 askeri darbesine kadar bu makamda kaldı. 1981 senesinde aktif siyasetten çekildi. Feyzioğlu, 24 Mart 1988'de geçirdiği kalp krizi sonucu Ankara'da hayatını kaybetti.

Eserleri: Kanunların Anayasaya Uygunluğunun Kazai Murakabesi, Demokrasiye ve Diktatörlüğe Dair, Devlet Adamı Atatürk, Atatürk ve Milliyetçilik, Türk Milli Mücadelesinin ve Atatürkçülüğün Temel İlkelerinden Biri Olarak Millet Egemenliği, Atatürk Yolu, Un Liberateur et un Modernisateur Genial Kemal Atatürk

 

Turhan Feyzioğlu Kimdir?

Doğum Tarihi:1922
Ölüm Tarihi:1988
Mesleği:Profesör
Ünvanı:Siyasetçi