Turgay Ciner

Turgay Ciner

Türk iş adamı Turgay Ciner... Turgay Ciner kimdir? İşte Turgay Ciner'in biyografisi

Turgay Ciner, 1 Mart 1956'da Artvin‘in Hopa ilçesinde dünyaya geldi. Annesinin ismi Naciye, babasının ismi Hüsnü'dür. Tuncer Ciner isminde bir abisi vardır. Ciner, Hopa ilçesindeki arazilerini satarak İstanbul'a göç etmiştir. Lise eğitimi sırasında çay ocaklarında çıraklık yapan Ciner üniversite yıllarında oto yedek parçacılığı yaparak ticarete atıldı.

7 Mart 1978'de Park grubunu kurdu. Aralık 2004 tarihinde grubun adı Ciner Grubu olarak değiştirildi. 1984 yılında İstanbul Talimhanede bulunan dükkanında abisi Tuncer Ciner ile Almanya‘dan Mercedes otomobil ithal etmeye başladı.

Ciner ile abisi hakkında, çok sayıda Mercedes otomobili yurda kaçak soktukları gerekçesiyle 1995 ve 1998 senesinde ''Teşekkül Halinde Kaçakçılık'' suçlaması ile dava açıldı. 1988 senesinde Anadolu Endüstri Holding'in ortaklarından Osman Yazıcı ile birlikte ortak iş yapmaya başladı. Ayrıca bu dönemde Anadolu Endüstri'nin Irak'taki taahhütlük işlerini devralarak 1990 senesine kadar ülkede anahtar teslim işler yapmıştır.

1991 senesinde Körfez krizi ile birlikte Irak pazarını bırakıp, Orta Asya'ya yönelmiş, ağırlıklı olarak Özbekistan ve Tacikistan ile iş yapmaya başlamıştır. Sonrasında Rus pazarına yönelen Ciner, bölgede tekstil yatırımları yapmıştır.

Bu manada Türkiye'de Ceytaş, Mensucat Santral ve Penyelüks'ü satın aldı. Özbekistan'da devlet için anahtar teslimi entegre tekstil fabrikaları kurdu.

1993 senesinde Ceyhan'daki Ceytaş İplik fabrikasını İş Bankası'ndan satın alarak tekstil sektörüne girdi. 1994 senesinde Bezmen Grubu'na ait Mensucat Santral'i satın aldı ve ismini Taç Santral olarak değiştirdi. Ciner, çamaşır kralı Cüneyt Ayral'dan da Edirne-Kapıkule yolu üzerinde kurulu bulunun Penyelüks'ü satın almıştı.

1995 senesinde özelleştirilen Havaş‘ın (Havaalanları Yer Hizmetleri A.Ş.) %60'ını, 1998 senesinde ise tamamını satın aldı. 1997 senesinde, İsviçre Havayolları (Swissair) ile işletme ortağı oldu.

Mart 1999 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri'ne iç çamaşırı satmak için anlaştı. Ekim 1999 tarihinde babasının adını verdiği Hopa Hüsnü Ciner İlköğretim Okulu'nu ANAP lideri Mesut Yılmaz ile birlikte açtı.

1999 yılının aralık ayında dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel eğitim hizmetlerine katkıda bulunan Ciner'e ''Üstün Hizmet Madalyası'' verdi.

1998 senesinde Sabah Grubu'na ortak olarak medya sektörüne girdi. Ciner Grubu, daha sonra Kanaltürk'ü alma girişimi sonuç vermeyince Kanal 1 ve Habertürk kanallarını satın aldı. 2009 yılında Habertürk gazetesini yayın hayatına soktu.

Ciner Yayın Grubu, Gazete Habertürk, Ciner Medya Yatırımları, Ciner Gazete Dergi, Habertürk Gazetecilik ve Matbaacılık, C Yapım Filmcilik, GD Gazete Dergi gibi medya şirketlerine sahip olmasının yanı sıra Habertürk TV ve Bloomberg HT ve bu kanalların radyosunu da elinde tutuyor.

Enerji ve Madencilik ise, Park Termik, Park Teknik, Eti Soda, Park Enerji, Park Elektrik, Silopi Elektrik Üretim, Park Toptan Elektrik Enerjisi Satış, Park Maden ve Riotur sektörlerini sahip. Ticaret, Sanayi ve Hizmet sektörlerinde Park Holding, ETİ Hava Taşımacılığı A.Ş., Park Tıp Sağlık, Havaş, Larespark Hotel, Park Denizcilik, Denmar, Park Sigorta, Park Cam, Ciner Denizcilik, Ciner Gemi, Lares Truzim'e sahip.

Turgay Ciner, 2011 senesinde Kasımpaşa Spor Kulübü ve Mayıs 2013'de Show Tv'yi 402 milyon dolara satın aldı.

Turgay Ciner, ilk eşi Ayşe Mevhibe Çağlayan ile evlendi. Daha sonra boşandı. Bu evlilikten Atilla isminde bir oğlu vardır.

Ciner, 29 Mart 2006'da ünlü siyasetçi Hüsamettin Özkan'ın kızı Didem Özkan ile nikah masasına oturdu.