Tunus'ta karantina isyanı

Tunus'ta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında uygulanan sokağa çıkma yasağına tepki gösteren gruplar polisle çatıştı.

19.01.2021 09:49:41

Başkent Tunus ve bazı iller, perşembeden bu yana Kovid-19 tedbirleri kapsamında alınan sokağa çıkma yasağına tepki olarak düzenlenen gece gösterilerine tanıklık ediyor.

Başkent Tunus'un Tedamun semtinde sokağa çıkma yasağına karşı gruplarla polis arasında arbede yaşandı. Güvenlik güçleri, göstericilere müdahale etti.

Tunus İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Halid el-Hayuni, gösterilere ilişkin yaptığı açıklamada, eylemlere katılan 15-25 yaş arası gençlerin lastik yaktığını ve çöp konteynerlerini ateşe vererek güvenlik güçlerinin ilerleyişini engellemeye çalıştığını ifade etti.

Ayrıca göstericilerden bazılarının, özel mülke zarar verme, dükkanları yağmalama gibi girişimlerde bulunduğunu aktaran Hayuni, olaylarda 632 kişinin gözaltına alınarak yargıya sevk edildiği bilgisini paylaştı.

Tunus Cumhurbaşkanı Said'den gençlere çağrı

Öte yandan Tunus Cumhurbaşkanı Kays Said, gençleri, gösteriler sırasında mülklere zarar vermemeleri konusunda uyardı.

Cumhurbaşkanlığından yapılan yazılı açıklamaya göre, Said, perşembeden bu yana ülkenin bazı bölgelerinde düzenlenen gösterilerde yaşanan şiddet olaylarının ardından başkent Tunus'un kuzeybatısındaki El-Minihle bölgesinde vatandaşlarla bir araya geldi.

Tunus halkının çalışma hakkını, özgürlüğünü ve milli haysiyetini vurgulayan Said, vatandaşlara vazife tayin eden, onların yoksulluğundan ve umutsuzluğundan nemalanan, sadece karanlıkta hareket eden, halkın taleplerini yerine getirmekten çok kaosu yaymayı hedefleyen sonra da kurbanları umursamayanlar konusunda uyarıda bulundu.

Cumhurbaşkanı Said ayrıca, gençlere gösteriler sırasında mülklere zarar vermemeleri çağrısı yaptı.

Kamu işlerinin yönetiminin, ittifaklara ve manevralara değil ahlaki değerlere; pazarlık veya şantaj konusu olamayacak sabit ilkelere dayandığına dikkati çeken Said, kaosun bu işlerin gerçekleştirilmesinin bir yolu olmadığını vurguladı.

Tunus'ta Nahda Hareketi ise yaptığı açıklamada gösterilerde yaşanan şiddet olaylarına karşı halkı tek saf olmaya çağırmıştı.

a3_8

a2_9

a4_8

a5_7

a7_3

aa_6

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)