DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

18,5857 ₺

EURO

18,3731 ₺

ALTIN

1.020,32 ₺

BİST

3.460,46 ₺

Tümgeneral Aksakallı, şehit Halisdemir'in son konuşmasını anlattı

15 Temmuz darbe girişimi sırasında cuntaya ilk kurşunu Özel Kuvvetler Karargâhı'nda sıkan ve darbeci grubun başındaki Tuğgeneral Semih Terzi'yi öldüren Astsubay Ömer Halisdemir, bu emri komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı'dan almıştı. İşte o diyalog...

7 Yıl Önce
2016-07-27 11:06:00

Sabah gazetesinin haberine göre; Aksakallı, Ömer Astsubay'a bu emri verirken yaşadığı son diyaloğu anlattı. Bu diyalog, 15 Temmuz darbe girişiminde cuntaya ilk kurşunu sıkan astsubay Ömer Halisdemir ile komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı arasındaki son konuşma oldu

Aksakallı: Ömer; Tuğgeneral Semih Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şehadet var. Hakkını helal et.

Ömer Başçavuş: Başüstüne komutanım, hakkım helal olsun. Siz de helal edin...

Özel Kuvvetler Komutanı Tümgeneral Zekai Aksakallı'nın koruma astsubayı olan Halisdemir, Aksakallı'dan aldığı bu emrin ardından Özel Kuvvetler binasına girmek isteyen darbeci askerlerin başındaki isim Tuğgeneral Semih Terzi'yi vurarak öldürdü. Darbeci Terzi, aynı zamanda Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'nın yardımcısıydı. Vur emrini veren Aksakallı, o gece yaşananları SabahGazetesi yazarı Okan Müderrisoğlu'na anlattı.

Müderrisoğlu, "O karanlık geceyi aydınlığa çeviren olaylar dizisi şöyle gelişti" diyerek Aksakallı'nın anlatımlarını aktardı:

Aksakallı'nın şüpheleri

Özel Kuvvetler Komutan Yardımcısı Tuğgeneral Semih Terzi, 15 Temmuz'da görev gereği Silopi'de idi. 15 Temmuz sabahı ısrarla Zekai Paşa'yı aradı. "Kayınpederimin durumu kritik Ankara'ya gelmek istiyorum" dedi. Paşa, normal zamanlarda makul karşılayacağı bu talepten şüphelendi. Aynı gün darbeci General Terzi'nin eşi de bir bahane ile Zekai Paşa'nın eşini arayıp ikna etmeye çalışmıştı.

Zekai Paşa için tuhaf gelen başka olaylar da vardı. Terörle cansiperane mücadele eden Zekai Paşa, sürekli arazide idi. O günü yakın arkadaşlarına şöyle anlattı: "Ben, son bir yıldır, düğüne bayrama gitmiyorum. Ancak kanser tedavisi gören bir arkadaşımızın düğünü vardı. Bana da görev verdiler. 'Komutanım, sizden başka kıdemli kimse yok. Genelkurmay adına hediye çekini siz takdim eder misiniz?' dediler. Doğrusu tuhaftı. Çünkü Ankara'da benden kıdemli çok sayıda komutan vardı. Düğün salonuna girince şüphelerim daha da arttı. Hem kıdemli komutanlar oradaydı hem de salonda bulunmaması gereken kişiler de gelmişti. Hızlıca protokol görevini yapıp çıktım."

AKSAKALLI DARBECİLERİ ATLATTI

Aksakallı'nın makam aracı, Külliye'ye giden yol üzerinde 3 araç tarafından sıkıştırıldı. Paşa, zaten tedirgindi ve yakın ekibini önceden uyarmıştı. Darbecileri atlattılar. Zekai Paşa, o gece bir kalkışma olduğunu Özel Kuvvetler Karargahı'nın da ele geçirilmek istendiğini öğrenir öğrenmez hem en güvendiği adamını aradı hem de karargahtaki nöbetçi subaylara ulaşmaya çalıştı. Tabii aynı anda, ÖKK'den en sadık adamlarına da silahlarını alarak komutanlığını önüne gelmeleri emrini verdi.

Zekai Paşa, karargâhı aradığında, şok bir cevapla karşılaştı. Terzi, "Ben oraya geliyorum. Kışlanın emniyetini sağlayın, içeriye komutanlardan kimseyi almayın, gerekirse ateş edin" emrini vermişti.

"FETÖ'CÜLERİN EMRİNİ Mİ DİNLİYORSUN? 

Zekai Paşa, "Siz görevden alındınız, artık Semih Paşa'nın emrini dinliyoruz" diyen albaya, "Emrimi dinlemiyorsun, FETÖ'cülerin emirlerini dinliyorsun, sen paralelcisin" diye bağırdı.

'BUNUN SONUNDA ŞEHADET VAR'

İşte o andan itibaren yaşananları Zekai Paşa göz yaşları içinde şöyle anlattı: "Başçavuş Ömer Halisdemir'i aradım, Ömer benim koruma astsubayımdır. Ömer'e, "Sana, vatanımız ve milletimiz adına tarihi bir görev veriyorum. Tuğgeneral Terzi vatan hainidir, isyancıdır. Onu, karargâha girmeden öldür! Bunun sonunda şahadet var. Biliyorsun seninle 20 yıllık beraberliğimiz var. Hakkını helal et" dedim.

Ömer Başçavuş, sonu ölüme varan emir üzerine vakur bir sesle Zekai Paşa'ya hitaben, "Baş üstüne komutanım, hakkım helal olsun. Siz de helal edin" dedi.

Cunta karargâha giremedi Bu sırada darbeci general Terzi helikopter pistinden karargaha yürüyordu. 10 kişilik koruma ekibi etrafındaydı. Tam karargah binasının girişinde ÖKK Koruma Astsubayı Başçavuş Ömer Halisdemir tarafından durduruldu. Terzi ve korumaları "Karargâha giremezsiniz. Zekai Paşa'nın emri" demeye kalmadan kendisi etkisiz hale getirmeye çalışan özel time rağmen namlusuna mermiyi sürdüğü tabancasını çekti darbeci Terzi'yi alnından vurdu. Halisdemir ise 10 koruma tarafından ateş edilerek, başına ve vücuduna isabet eden 30 kurşunla şehit düştü.

Ömer başçavuşun şehit düştüğü sırada Zekai Paşa, en mutemet adamları ile Gölbaşı'ndaki karargâha girdi ve cuntanın elemanlarını etkisiz hale getirdi. O dakikadan itibaren Genelkurmay karargâhı ve Akıncı Üssü'nün darbecilerden temizlenmesi planını organize etti.

.

YORUMLAR (6)

Aziz Kabadayı

Sessiz sedasız inançla vakarla bile bile şehadete gidenlerin hikâyeleri gelecek neslimizin gerçek erlerini erkeklerini yetiştirecek inşaallah. Ve onlarda Ömer Çavuş gibi Er-Doğan'lar olacaklar inşaallah.

gonyalı

Allah rahmet eylesin.Makamı cenneti alada firdevs olsun.Bu büyük kahramanı tarih altın harflerle yazacak.Sadece darbeyi önleyen değil bir ümmetin kaderini etkileyen kahraman olarak anılacak.Gelecek nesillere bu yiğit kahraman vatan evladının hayatı ve teslimiyetini kitaplarda anlatmalıyız.

hasan

Allah Mekanını cennet eylesin. Kendimi şanslı hissediyorum hala daha böyle askerlerimiz var. Ama yazık ki daha nicelerini paralelcilerle kol kola verip kapı dışarı eden hükümetimiz şuan mazlum rolüne yatmış bulunmakta @ azda suçunuzu kabul edin be Adamlar... Düne kadar sizde kanka değilmiydiniz ? şimdi cadı avına çıkmış milleti aç bırakmaya çalışıyorsunuz...

Osman MALKOÇ

kOMUTANIM BU ÜLKEYE VE SİZE SADIK OLMASA BUNU YAPMAZDI.bU OLAY ZATEN DARBENİN KIRILMA NOKTASI.Allah (c.c.)hepinizin yar ve yardımcısı olsun.Sizin ve şehidimiz Ömer gibi insanların eksikliğini aratmasın inşallah.

Halid

Mekânın cennet olsun komutanım. Bu millet seni hiçbir zaman unutmayacak. Bu vatanın evlatları senden razı, Allah da senden razı olsun, cennetinde seni Şehitlerin Efendisine komşu eylesin

M

Şehitler ölmez vatan bölünmez!İnanın şu anda ağlıyorum! Emret komutanım, hakkını helal et... Allah rahmet eylesin, ailesine ve milletime sabır versin, hainleri iki cihandada rezil rüsva eylesin! Amin

Görüş Bildir Bizimle Paylaş