SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFABİSİKLETGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORRAMAZANÇEVİRİSAĞLIKFOTOVİDEO
Trump'tan yeni bir yaptırım açıklaması daha

Trump'tan yeni bir yaptırım açıklaması daha

ABD Başkanı Trump, Türkiye'nin S-400 sitemlerini almasının ardından yaptırım kararı alıp almamak konusunda kararsız.

Trump'tan yeni bir yaptırım açıklaması daha
19.7.2019 10:32:02

Perşembe günü Amerikan Özel Olimpiyatlar takımını ağırlayan Trump, bu sırada basın mensuplarının kendisine yönelttiği Türkiye'ye yaptırım sorusu üzerine "Şu anda bunu düşünmüyoruz." şeklinde cevap verdi.

Ancak Başkan Trump aynı gün içinde konu hakkında yaptığı ikinci bir açıklamada, "Birçok neden dolayısıyla çok çok zor bir durum. Şu anda inceliyoruz, ne yapabileceğimize bakacağız." dedi.

Amerika'nın Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA), ABD'ye tehdit olarak görülen ülkelere 12 türde yaptırım öngörülüyor. Cumhuriyetçi ve Demokrat senatörler, Trump'ın bu yasa kapsamında Ankara'ya karşı yaptırım kararı alması için baskı yapıyor.

Trump'ın çelişkili açıklamaları ise Ankara ile Washington arasındaki ilişkilerin gerilmesine neden oluyor. Beyaz Saray'ın çarşamba günü aldığı kararla Türkiye'nin F-35 programından resmen çıkarılması işlemleri başlamıştı.

Bunun üzerine Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, "ABD'nin mevcut yaklaşımından vazgeçmesini ve ilişkilerimize zarar verebilecek adımlardan kaçınmasını beklemek, stratejik ortak olarak en doğal hakkımızdır." açıklamasında bulunmuştu.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR