SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Trump'tan Yahudilere: Acımasız katillersiniz

Trump'tan Yahudilere: Acımasız katillersiniz

Florida’da İsrail Amerikan Konseyi (IAC) Zirvesi’ne katılan ABD Başkanı Trump, Yahudilere şakayla karşı “Yahudilerin gözü paradan başka şey görmez. Sizler acımasız katillersiniz. Hiç iyi insanlar da değilsiniz ama bana oy vermek zorundasınız' dedi.

Trump'tan Yahudilere: Acımasız katillersiniz
11.12.2019 10:30:55

ABD Başkanı Donald Trump, hafta sonu katıldığı İsrail Amerikan Konseyi Zirvesinde Yahudileri hedef aldı.

Yeni ŞAfak'ın haberine göre en büyük mali destekçilerinden Yahudi kumarhaneler kıralı Sheldon Adelsonla birlikte konuşma yapacağı alana çıkan Trump, konuşmasında Yahudiler için şakayla karışık "Paragöz" ve "Acımasız katil" ifadelerini kullandı.

Video görüntülerinde, Trump'ın sözlerinden sonra salonda gülme ve alkış seslerinin gelmesi de dikkat çekti. Florida, ABD başkanlık seçimlerinde belirleyici eyaletlerden biri konumunda.

"PARADAN BAŞKA BiR ŞEY BİLMEZSİNİZ"

"İsrail'in en yakın dostuyum" diyen Trump, "Bu ülkenin halkının İsrail'i daha çok sevmesini sağlamak zorundayız. Çünkü onlar harikalar ancak İsrail'i yeterince sevmeyen Yahudi insanlarımız var" ifadelerini kullandı.

Trump, konuşmasının ilerleyen dakikalarında Yahudilerin malvarlıklarına değindi ve "Yahudilerin gözü paradan başka şey görmez" dedi.

Trump, "Birçoğunuz emlak işinde ve sizi iyi tanıyorum. Sizler acımasız katillersiniz. Hiç iyi insanlar da değilsiniz ama bana oy vermek zorundasınız. Başka seçeneğiniz yok. Pocahontas (Elizabeth Warren) için oy kullanmayacaksınız, size bunu söyleyebilirim. Servet vergisine oy verecek değilsiniz. Benden hoşlanmasanız bile, ki biliyorum buradaki bazıları hiç hoşlanmıyor. Aslında bazıları da benim hiç hoşuma gitmiyor. Her neyse, yine de benim en büyük destekçilerim olacaksınız, çünkü onlar kazanırlarsa hepiniz 15 dakika içinde işsiz kalırsınız. Bu nedenle buna çok zaman harcamak zorunda değilim" ifadelerini kullandı.

İSRAİL'DEN SIFIR TEPKİ

Trump'ın Yahudileri hedef alan sözleri, salonda kahkaha, alkış ve "Dört yıl daha" sloganları ile karşılık bulurken, İsrail'de başta Başbakan Binyamin Netanyahu olmak üzere siyasi kanadın hiçbir temsilcisinden tepki gelmemesi dikkat çekti. Bunda Trump'ın Kudüs'ü "İsrail'in başkenti" kabul etmesinin ve İsrail işgali altındaki Golan Tepeleri'ni ilhak kararını onaylamasının etkili olduğu iddia edildi.

SOSYAL MEDYADAN TEPKİ

Trump'ın ifadeleri salonda gülüşmelere yol açıp ‘esprili' bulunsa da sosyal medyada kimileri bunun ‘anti-semitik' olduğunu savunarak “İşte bu yüzden Amerikalı Yahudiler Trump'a değil Demokratlara oy veriyor” dedi. Amerikan Yahudi Komitesi de Trump'ın açıklamalarını ‘komik' bulmayarak tepki gösterdi ve ‘hitabetini değiştirme' çağrısında bulundu. Komite, Twitter hesabından “İsrail'e olan desteğinizi takdir ettiğimizden, Amerika'daki Yahudi seçmenlere hitap etmenin, yaptığınız para referanslı çirkin klişeleri beslemekten daha iyi bir yolu olması gerektiğiniz düşünüyoruz” dedi.

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR