DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Trump, NATO Genel Sekreteri ile görüştü

ABD Başkanı Donald Trump, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile telefonda görüştü.

5 Yıl Önce
2017-02-06 12:42:53

Ajansların aktardığı haberele göre Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, iki isim Washington'un NATO'ya verdiği desteği ve ittifakın diğer üyelerini savunma harcaması taahhütlerine uymaları için neler yapılabileceğini konuştu.

Açıklamada, "Ayrıca, taraflar Ukrayna sınırındaki çatışmasına potansiyel barışçıl bir çözümü konuştu. NATO'nun karşı karşıya kaldığı tüm güvenlik sorunları konusunda yakın temas ve iş birliği yapmaya devam edileceği konusunda mutabık kaldılar. Başkan Trump, Mayıs ayının sonlarında Avrupa'da yapılacak olan NATO liderler zirvesine katılacağını kabul etti" ifadeleri yer aldı.

NATO'DAN AÇIKLAMA

NATO'dan yapılan açıklama göre, görüşmede, terörizmle mücadele ve NATO savunma harcamalarına ilişkin ilerlemeyi gözden geçiren Trump ve Stoltenberg, tüm NATO müttefikleri arasında harcamalarda adil yük paylaşımını temin etmek için sürdürülen çabaların önemini vurguladı.

İttifakın sıkıntılı zamanlardaki önemini teyit eden Trump ve Stoltenberg, Ukrayna'nın doğusunda görülen şiddetteki artışı ve barışçıl çözüm beklentisini de görüştü. Genel Sekreter, görüşmede ayrıca NATO'nun Rusya konusundaki güçlü savunma ve diyalogdan oluşan politikasını hatırlattı.

YÜZ YÜZE GÖRÜŞECEKLER

Genel Sekreter Stoltenberg ve ABD Başkanı Trump, bu sorunları mayıs ayı sonunda Brüksel'de yapılacak NATO Zirvesi'nde ele almayı kararlaştırdı.

TRUMP'IN "NATO ESKİDİ" ÇIKIŞI

Trump, göreve gelmeden önce Bild gazetesine verdiği röportajda, "NATO'nun sorunları var. NATO eskidi çünkü birincisi, bildiğiniz gibi yıllar öncesinden tasarlanmış. İkincisi, ülkeler ödemeleri gereken parayı ödemiyorlar. NATO'nun eskidiğini söylediğimde baskı altında kaldım. Terörizme karşı bir şey yapmadığı için de eskidi" demişti. Ülkelerin kendi üzerlerine düşen payı ödemediğini, bunun ABD'ye karşı adil olmadığını belirten Trump, ancak bunun dışında NATO'yu çok önemli bulduğunu ifade etmişti.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş