DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Trump, Miçotakis’in destek talebine sessiz kaldı

Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in Beyaz Saray’da, Trump’la düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmayı, “hukuk dışı” olarak niteledi ve Trump’tan destek istedi. Miçotakis’in açıklamalarına sessiz kalan Trump ise, Türkiye ve Libya konusunda yorum yapmadı.

2 Yıl Önce
2020-01-08 01:24:02

Yunanistan Başbakanı Miçotakis'in Beyaz Saray'da, ABD Başkanı'yla düzenlediği basın toplantısında Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmayı, “hukuk dışı” olarak niteledi ve Trump'tan destek istedi. Miçotakis'in açıklamalarına sessiz kalan Trump ise, Türkiye ve Libya konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

ABD Başkanı Trump Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis ile Beyaz Saray'da bir araya geldi. İkili daha sonra Oval Ofis'te basın mensuplarının sorularını cevapladı. İki liderin basın açıklamasına Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani'nin öldürülmesinin ardından İran ve ABD arasında tırmanan gerilim ve Libya krizi damga vurdu.

Bir gazeteci Trump'a Libya konusunu Cumhurbaşkanı Erdoğan'la görüşüp görüşmediğini sordu. Trump da konuyu Türkiye ve başka ülkelerle de görüştüklerini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Miçotakis de o sırada söze girerek Libya krizine değindi. Yunanistan Başbakanı Türkiye'nin Libya'ya asker gönderme kararına tepki gösterdi, Türkiye'nin Libya'nın içişlerine müdahalesinden kaygı duyduklarını belirtti. Türkiye'nin Libya ile 27 Kasım'da imzaladığı deniz sınırları yetki anlaşmasını da “hukuk dışı” olarak niteledi ve Trump'tan destek istedi. Yunan Başbakanı'nın açıklamalarına sessiz kalan Trump ise, Türkiye ve Libya konusunda yorum yapmadı.

Bu arada Trump bir gazetecinin “Siz Süleymani için canavar dediniz ama dostunuz Erdoğan şehit dedi” şeklinde yönelttiği soruya “Herkesin kendi görüşüdür. Yüzde 100 buna katılmıyorum. Gözetmesi gereken bir kamuoyu var. Kendisi açısından böyle bir sebebi olabilir. Böyle söylediğini duyduğuma şaşırdım. Ama olsun” yanıtını verdi.

İran'ın Ankara Büyükelçiliği'nin resmi Twitter hesabından paylaşılan mesajda, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile yaptığı telefon görüşmesinde İran Kudüs Gücü Komutanı için “şehit” ifadesini kullandığı iddia edilmişti. Ancak TRT World'ün ismi açıklanmayan "üst düzey bir Türk yetkiliye" dayanarak verdiği bir haberde, bu yetkilinin "şehit " ifadesinin kullanıldığını yalanladığı belirtilmişti.

Basın toplantısında Trump'a Kasım Süleymani'nin öldürülmesi öncesinde ABD'nin elindeki istihbaratın tam olarak ne olduğu, ne gibi bir bilginin olduğu sorusu yöneltildi. Başkan Trump hava operasyonunda öldürülen Süleymani için “Geçmişini biliyordum. Süleymani teröristti. Kendi ülkesinin bile dışına çıkmaması gerekiyordu” dedi.

Başkan Trump “Hizbullah'ın lideriyle birlikte seyahat ediyordu. Birlikte tatil planı yapmıyorlardı. Kötü şeyler planlıyorlardı. Süleymani büyük bir saldırı planlıyordu” şeklinde konuştu. Kasım Süleymani'yi öldürerek Amerika'nın çok sayıda hayat kurtardığını savundu.

Kasım Süleymani'yi uzun süredir takip ettiklerini söyleyen Trump, İranlı komutanın aktif olarak bölgede bulunan Amerikan vatandaşlarının can güvenliğini tehlikeye atacak planlar yaptığını belirtti.

Başkan Trump'a daha önce İran'da kültürel ve tarihi yerlerin hedef alınabileceği yönünde yaptığı açıklaması soruldu. Trump, “Kanun böyle diyorsa kanuna uymak isterim. Ama bir düşünün. Bizim insanlarımızı öldürüyorlar, havaya uçuruyorlar ve biz onların kültürel kurumlarına karşı nazik olmak zorunda kalıyoruz. Ama benim için sorun yok. Şunu söyleyeyim: Eğer İran yapmaması gereken bir şey yaparsa, çok ciddi şekilde bunun sonuçlarına katlanırlar” ifadelerini kullandı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

hunkartensi

Yunan bakan acaba hangi hukuktan bahsediyor acaba onların imzaladığı anlaşma hukuğa aykırı değil ama ülkemiz ve Libya nın imzaladığı anlaşma aykırı ne ala adamlar Türkiye yi tamamen kısıtlı sulara hapsetmeyi düşünürlerken böyle bir şeyle karşılaşınca iyice şaşırdılar Yunanlılar yakında Rumlarında bu işten karlı çıkabileceğini anladıklarında iyice zıvaneden çıkacaklar şu anda Rumlar iyice Yunanistan bağımlısı ama kendi güçlerini onlarda fark edecekler işte o zaman ada tam barışa hakim olacak

Görüş Bildir Bizimle Paylaş