DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Trump, İngiltere ziyaretini ertelemek mi istiyor?

Trump'ın ziyaretinin ertelenmek istendiğini yazan İngiliz Guardian gazetesinin haberinin ardından, İngiltere'de Başbakanlık bir açıklama yaptı.

4 Yıl Önce
2017-06-12 07:39:38

İngiliz Guardian gazetesinin haberine göre, birkaç hafta önce Trump'ın May ile yaptığı telefon görüşmesinde, Trump May'e, ülkede kendisine yönelik protestolar olması halinde adaya gelmek istemediğini söyledi. Görüşmede May'in yanında bulunan bir Başbakanlık görevlisinin ifadelerine dayandırılan haberde, May'in bu gelişmeden dolayı şaşkınlık yaşadığı kaydedildi.

AÇIKLAMA GELDİ

Söz konusu iddialara ilişkin Başbakanlık'tan açıklama yapıldı. Açıklamada, Trump'ın İngiltere'yi ziyaretinde 'herhangi bir değişiklik bulunmadığı' kaydedildi.

BENZER BİR İDDİA DAHA GÜNDEME GELMİŞTİ

Benzer başka bir iddia geçen mart ayında da gündeme geldi. İngiliz basını, Trump'ın devlet ziyaretinin, muhtemel 'protestolardan kaçınmak amacıyla ertelendiğini' öne sürdü.

4 GÜNLÜK ZİYARET

Trump'ın ekimde ülkeye 4 günlük devlet ziyaretinde bulunması bekleniyor. Ziyaretin büyük ihtimalle İngiliz parlamentosu açılmadan gerçekleşeceği, bu nedenle Trump'ın milletvekillerine hitap etmesiyle ilgili tartışmanın da önüne geçileceği belirtiliyor.

LONDRA BELEDİYE BAŞKANI HAN, ZİYARET 'İPTAL EDİLSİN' DEMİŞTİ

Londra Belediye Başkanı Sadık Han, geçen hafta yaptığı açıklamada, kentteki terör saldırısının ardından sokaklarda silahlı güvenlik güçlerinin sayısının artacağını belirtmiş ve halkın bu nedenle endişeye kapılmamasını istemişti. ABD Başkanı Trump ise aynı gün Twitter hesabından paylaştığı mesajda, terör saldırısında 7 kişinin ölmesine karşın Han'ın halktan endişeye kapılmamasını istemesini eleştirmişti. Trump'a doğrudan cevap vermeyen Han, sözcüsü aracılığıyla yaptığı açıklamada, ABD Başkanı'nın sözlerini çarpıttığını bildirmişti. Trump'ın Han'a yönelik eleştirileri İngiliz kamuoyunda tepki yaratırken, Muhafazakar Parti'nin eski bakanlarından ve Lordlar Kamarası üyesi Sayeeda Warsi de ABD Başkanının bu yıl ülkeye yapacağı ziyaretin süresiz olarak ertelenmesi çağrısında bulunmuştu. Londra'nın ilk Müslüman belediye başkanı olan Han, daha önce Trump'ın Müslüman ülkelerin vatandaşlarının ABD'ye girişlerini kısıtlamaya dönük düzenlemelerini eleştirmişti.

 

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş