Trump'ın Erdoğan'a skandal mektubu ortaya çıktı, peki Ankara ne cevap verdi?

ABD Başkanı Donald Trump'ın Erdoğan'a yazdığı bir mektup ortaya çıktı. Erdoğan'a karşı ağır ifadelerin kullanıldığı ve PYD'li bir isimle müzakerenin önerildiği mektuba ilişkin 'Erdoğan mektubu çöpe attı' değerlendirmesi geldi.

17.10.2019 09:35:34

TIMETURK | HABER MERKEZİ

İlk olarak Fox News muhabirinin Twitter'dan paylaştığı mektup, daha sonra Beyaz Saray tarafından da teyit edildi.

TRUMP: ERDOĞAN'A YEŞİL IŞIK YAKMADIM

New York Times gazetesi, Trump'ın dün Suriye hakkında Kongre liderleriyle yaptığı toplantıda Türkiye'nin askeri operasyonuna yeşil ışık yakmadığını ispatlamak için Erdoğan'a "ağır" bir mektup yazdığını söylediğini bildirdi.

MEKTUPTA NE YAZIYOR?

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Trump daha sonra, Temsilciler Meclisi'nde azınlık lideri Cumhuriyetçi Kevin McCarthy'den mektubun kopyasını masadakilere dağıtmasını istedi.

Erdoğan'a karşı ağır ifadelerin bulunduğu mektupta, PYD'li Mazlum Kobani'nin Türkiye ile müzakere etmek istediği ve bazı tavizler verme niyetinde olduğu da belirtiliyor.

Trump, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

"Sayın Cumhurbaşkanı, gelin iyi bir anlaşma yapalım! Binlerce kişinin öldürülmesinden sorumlu tutulmak istemezsiniz ve biz de Türk ekonomisini mahvetmekten sorumlu olmak istemeyiz ve bunu yaparız. Size bunun bir örneğini Pastör Brunson olayında yaşatmıştım. Sorunlarınızın bazılarını çözmek için çok uğraştım. Dünyayı yüzüstü bırakmayın. Harika bir anlaşma yapabilirsiniz. General Mazlum sizinle müzakere etmek istiyor ve daha önce vermedikleri bazı ödünleri vermeye niyeti olduğunu söylüyor. Size güvenerek, (Mazlum Kobani'nin) bana yazdığı, elime yeni ulaşan mektubu da ekliyorum."

77_26

MEKTUP HAREKATIN BAŞLADIĞI GÜN YAZILMIŞ

Mektubun üzerinde 9 Ekim 2019 tarihi olduğu görülüyor. Bu tarih, Barış Pınarı Harekatı'nın başladığı gün ile aynı.

AHMET HAKAN: ERDOĞAN MEKTUBU ÇÖPE ATTI

Mektubun ortaya çıkması sosyal medyada yoğun bir tartışma başlattı. İlk etapta mektubun yalan olabileceği beliritlirken, gazeteci Ahmet Hakan, konuyla ilgili, "Mektup meselesiyle ilgili üst düzey bir devlet görevlisiyle görüştüm. Söylediklerini aynen aktarıyorum..." diyerek paylaşımlarda bulundu.

İşte Hakan'ın açıklamaları:

"Mektup 9 Ekim'de yazıldı. Erdoğan tarafından arabuluculuk teklifi reddedilerek çöpe atıldı. Bu mektuba verilmiş en net cevap 9 Ekim tarihinde saat 16:00'da verilmiş olan cevaptır. Bu cevap Barış Pınarı Harekâtıdır.

Trump bu tarzla (teröristlerle arabuluculuk teklifi gibi adımlarla) Erdoğan'a bir şey yaptıramayacağını görmüş olmalı. Trump bugun artık "PKK, DAEŞ'ten daha kötü" noktasına gelmiştir. (Habere gitmek için TIKLAYINIZ)

Erdoğan kendi pozisyonunu değiştirmeden diğer aktörleri kendi pozisyonuna yaklaştırmaya devam ediyor. Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda Pence'in de Erdoğan'a YPG ile görüşme teklif etmesi beklenemez.

Teklif etse de Erdoğan bunu da kesin bir dille reddedip Pence'i eli boş gönderir. Bu ABD'nin işine gelecek bir durum olmayacaktır. ABD bunun farkında olmalıdır.

Ayrıca bu mektuba karşı gereken cevap misliyle verilmiştir.

Açık ve net olarak söylemek gerekirse Erdoğan kararlı duruşu ile ülkesinin ve bölge halklarının çıkarlarlarını koruma noktasında oldukça başarılı bir siyaset yürütüyor."

2019-10-17_09h21_16
2019-10-17_09h21_30
2019-10-17_09h21_34
2019-10-17_09h23_03
2019-10-17_09h23_07
2019-10-17_09h21_47
2019-10-17_09h21_50

YORUMLAR (0)