DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Trump'ın danışmanı ve damadı İsrail politikasını mı şekillendirecek?

The New York Times, ABD Başkanı Trump'ın danışmanı ve damadı Jared Kushner'ın İsrail ile olan ilişkilerinin son derece kişisel olduğunu ve Trump'ın politikasında etkili olduğunu belirtiyor.

5 Yıl Önce
2017-02-13 10:24:12

ABD Başkanı Donald Trump'ın hem danışmanı hem de damadı olan Jared Kushner'ın İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu ile ilişkisi yıllar öncesine dayanıyor.

The New York Times'da yer alan habere göre, Kushner küçüklüğünden beri, babasıyla oldukça yakın olan Netanyahu'yu tanıyordu. Hatta Kushnerlar'ın New Jersey'deki evinde kalan Netanyahu, o sırada 17 yaşında olan Jared'ın yatağında uyumuştu.

Şimdi 36 yaşında olan Kushner, Ortadoğu politikaları konusunda Trump'a danışmanlık yapıyor.

Haberde, son haftalarda Kushner'ın Arap liderlerle görüştüğü fakat birçok Ortadoğulu yetkili için henüz bir 'gizem' olduğu vurgulanıyor.

Hükümette ve uluslararası ilişkilerde deneyimi olmayan Kushner'ın İsrail'i çocukluğundan beri ziyaret ettiği ve bunların genelde iş amaçlı olduğu belirtiliyor.

İsrail hakkında güçlü görüşlere sahip olan Kushner'ın bunlar hakkında henüz pek yorum yapmadığı biliniyor.

İLİŞKİLERİ DİPLOMASİDEN ÇOK KİŞİSEL

NYT, Kushner'ın İsrail'le ilişkilerinin diplomatik düzeyden çok kişisel ve dini olduğuna vurgu yapıyor.

Kushner'ın büyükannesinin Holokost'tan, Polonya'da ev yapımı bir tünel sayesinde kaçmayı başardığı, büyükbabasının ise yıllarca bir delikte saklanarak katliamdan kurtulduğu biliniyor.

Yakınlarından alınan bilgiye göre, Ortodoks Yahudisi olan Kushner'ın İsrail'i koruması konusunda görevlendirildiği söyleniyor.

Habere göre Kushner'ın İsrail konusundaki duruşu Trump'ın kampanyasını şekillendirdi. Hatta Trump seçim kampanyası sırasında Amerikan-İsrail Halkla İlişkiler Komitesi'nde konuşma yapacağı zaman Kushner konuşma metninde yardımcı oldu ve Netanyahu'ya bağlı yetkililer de ona yardım etti.

Şimdilik Kushner'ın Ortadoğu politikasındaki rolünün nasıl bir şekil alacağı konusunda net bir görüş bulunmuyor.

İsrail'in eski BM büyükelçisi Dan Gillerman, Kushner'ın 'ılımlı bir ses' olabileceğini söylüyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş