Trump'ın Çin İHA'larının incelenmesi için imzaladığı kararnameye Çin'den tepki

ABD Başkanı Donald Trump, Çin yapımı insansız hava araçlarını (İHA) Amerikan hükümetinin envanterinden çıkarmaya ve bu araçların herhangi bir güvenlik tehdidi teşkil edip etmediğini incelemeye öncelik verilmesi için başkanlık kararnamesi imzalaması, Çin tarafından tepkiyle karşılandı

19.01.2021 18:37:47

Görevi yarın Joe Biden'a devredecek olan Trump, Çin ile ilgili yeni bir kararnameye imza attı.

Trump, imzaladığı kararname ile ilgili tüm ABD'li kurumlardan, halihazırda ABD'nin envanterindeki Çin yapımı İHA'ların güvenlik riski teşkil edip etmediğini incelemelerini istedi.

Ayrıca kararnamede Trump, Çin yapımı İHA'ların ülkenin envanterinden çıkarılmasına da öncelik verilmesini talep etti.

Çin'den karara tepki

Pekin yönetimi ise, Washington'ın Çin'e ait İHA'ları "güvenlik tehdidi" olarak değerlendirmesini eleştirdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying, yaptığı açıklamada, "ulusal güvenlik" kavramının ABD tarafından genelleştirilmesine, bazı Çin firmalarını itibarsızlaştırmasına ve baskı altına alınmasına karşı olduğunu bildirdi.

ABD'nin bilim ve teknolojiyi siyasallaştırdığını belirten Hua, "Bu durum, yalnızca ABD'nin çıkarlarına, imajına ve güvenliğine zarar verecektir." ifadesini kullandı.

ABD'yi "haksız" ve "tek taraflı" adımlar atmakla eleştiren Hua, ülkenin askeri gücünü genişletmek için bahaneler ürettiğini ileri sürdü.

Hua, ABD'nin herhangi bir kısıtlamaya tabi olmadan silah geliştiren, küresel ve bölgesel ve istikrara zarar veren tek süper güç konumunda bulunduğunu savundu.

ABD'nin Çinli firmalara yönelik yaptırımları

ABD, Çin'in teknoloji şirketi Huawei'yi, 2019'da ulusal güvenliğe aykırı faaliyetlerde bulunma riski oluşturduğu gerekçesiyle yaptırım listesine almıştı.

ABD Federal İletişim Komisyonu, temmuz ayında da Çin'in teknoloji devi şirketleri Huawei ve ZTE'nin ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğunu açıklamıştı.

ABD-TikTok krizi

ABD Başkanı Donald Trump, 3 Ağustos'ta yaptığı bir açıklamada, ABD'deki kolu herhangi bir Amerikan şirketine satılmadığı takdirde Çin merkezli sosyal medya platformu TikTok'u 15 Eylül'de yasaklayacaklarını açıklamıştı.

Trump, 6 Ağustos'ta da ulusal güvenliği koruma gerekçesiyle ABD'li kişi veya kuruluşların Çinli şirketlere ait sosyal medya uygulamaları TikTok ve WeChat ile herhangi bir iş yapmasını yasaklamaya yönelik 2 kararname imzalamıştı. 14 Ağustos'ta ise TikTok uygulamasının sahibi Çinli teknoloji şirketi ByteDance'in ABD'deki operasyonlarını 90 gün içinde elden çıkarmasına yönelik kararname yayımlamıştı.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)