SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMSPORÇEVİRİSAĞLIK5 SORUKÜLTÜREMLAKFOTOVİDEO
Trump'ın bakan adayından Erdoğan açıklaması

Trump'ın bakan adayından Erdoğan açıklaması

ABD Başkanı seçilen Donald Trump'ın Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Suriye konusunda açıklamalarda bulundu...

Trump'ın bakan adayından Erdoğan açıklaması
11.01.2017 23:51:11

ABD Başkanı seçilen Donald Trump'ın Dışişleri Bakanı adayı Rex Tillerson, "Suriye meselesinde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir" dedi.

Ajansların aktardığı bilgide; Tillerson, Trump tarafından aday gösterildikten sonra ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi'nde senatörlerin dış politika ile ilgili sorularını yanıtladı.

Ortadoğu'da ABD'nin 'liderliğinin' bittiği yönündeki bir soruya cevap veren Tillerson, ABD'nin bölgede tekrar söz sahibi olabilmesi için 'müttefikleriyle ve dostlarıyla' tekrar çalışması gerektiğini söyledi.

Tillerson, "Atmamız gereken ilk adım bölgedeki geleneksek müttefiklerimiz ve dostlarımızla tekrar çalışmak olmalıdır. Tekrar geri döndüğümüzü onlara gösterip bir planımızın olduğunu anlatmalıyız. Şu anda bulunduğumuz noktada hiçbir şey yapamayız" dedi. Suriye'de, Türkiye, Rusya ve İran'ın politikalarının önemli bir yeri olduğunu belirten Tillerson şunları söyledi:

'IŞİD'LE MÜCADELE VE ESAD'A KARŞI MÜCADELE BAZI NOKTALARDA ÇATIŞIYOR'

"Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'la tekrar çalışmalıyız. Türkiye bizim çok eski bir NATO müttefikimizdir. Bölgede ABD'nin eksikliğinde kaygılandı ve yüzünü Rusya'ya döndü. Rusya kalıcı bir müttefik değildir. Rusya'nın kalıcı bir müttefik olmadığını açıkça göstermek gerekiyor. Türkiye'nin müttefiki ABD'dir."

Tillerson, bölgede atılması gereken ikinci adım olarak Suriye'de IŞİD'e karşı mücadele etmek gerektiğini söyledi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın gitmesi gerektiğini belirten Tillerson, IŞİD'le mücadele ve Esad'a karşı mücadele etmenin bazı noktalarda çatıştığını belirtti. Tillerson, "Esad'dan sonra ne geleceğine karar vermeliyiz" diye konuştu.


    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR
TİMETÜRK BİYOGRAFİ