SON HABERLER
Sol Ok
Sağ Ok
ANASAYFAGÜNDEMPOLİTİKADÜNYAGÜNCELEKONOMİYAŞAMGEZİSPORBİSİKLETÇEVİRİSAĞLIKKÜLTÜRFOTOVİDEO
Trump'a tepki: Dış politikada kararlar, Fox News haberine ya da Farsça'dan kötü çeviriye göre alınmaz

Trump'a tepki: Dış politikada kararlar, Fox News haberine ya da Farsça'dan kötü çeviriye göre alınmaz

İran Dışişleri Bakanı Zarif, Alman dergisi Der Spiegel’e verdiği mülakatta 'Kasım Süleymani suikastından sonra ABD ile müzakere ihtimalini dışlıyor musunuz' sorusuna münasip gördüğü cevapla ilgili ABD Başkanı Trump'ın attığı tweete tepki gösterdi.

Trump'a tepki: Dış politikada kararlar, Fox News haberine ya da Farsça'dan kötü çeviriye göre alınmaz
26.1.2020 19:57:39

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, Alman dergisi Der Spiegel'e verdiği mülakatta "Kasım Süleymani suikastından sonra ABD ile müzakere ihtimalini dışlıyor musunuz" sorusuna münasip gördüğü cevapla ilgili ABD Başkanı Donald Trump'ın attığı tweete tepki gösterdi.

ABD Başkanı Donald Trump'ın "İran Dışişleri Bakanı diyor ki, İran ABD ile müzakere etmek istiyor, ama yaptırımların kalkmasını istiyor" diyerek Fox News ve One America News Network haber kanallarını etiketlemesinin ardından "Kalsın, teşekkür" diye eklemesini, Cevad Zarif karşılıksız bırakmadı.

Trump'ın ABD Başkanı olmak için liyakatının bulunmadığını ima eden İran Dışişleri Bakanı, 'Trump'a dış politika yorumları ve kararlarını Fox News ya da kendi Farsça tercümanları yerine olgulara dayandırmasını tavsiye ettiğini' belirtti.

'TRUMP'IN UZUN METİN OKUYACAK KAPASİTESİNİN OLMADIĞI' İMASI

"Daha iyi bilgilenmek istiyorsa benim mülakatımın tamamını okuyabilir" diye ekleyen Zarif, Der Spiegel'e verdiği röportajın bağlantısını paylaştı.

Trump'ın bu kadar uzun bir metni okuyacak kapasitesinin olmadığını ima eden İranlı bakan, "Çok mu fazla kelime var, o zaman bunu oku" diyerek söz konusu soru-cevabı alıntıladı.

Zarif'in "Kasım Süleymani suikastından sonra ABD ile müzakere ihtimalini dışlıyor musunuz" sorusuna yanıtı şöyleydi:

"Hayır, ben insanların yaklaşımlarını değiştirebileceği ve gerçekliğin bilincine varabileceği ihtimalini dışlamam. Bizim için Beyaz Saray'da kimin oturduğu fark etmez. Bizim için önemli olan oradakinin nasıl davrandığıdır. Trump yönetimi geçmişini düzeltebilir, yaptırımları kaldırabilir ve müzakere masasına geri dönebilir. Biz hala müzakere masasındayız. Terk eden, onlar. ABD, İran halkına çok büyük zarar verdi. Bunu tazmin etmek zorunda kalacakları gün gelecek. Bizde sabır mebzuldur."

GÜNÜN ÖZETİ

    YORUM YAZ
Foto Galeriler Videolar Yazarlar Günün Özeti
TİMETÜRK SON HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
TİMETÜRK AJANS HABERLERİ
SON YORUMLANANLAR