Triyaj (triaj) nedir? İtalya'da koronavirüse karşı 'savaş triajı' uygulanacak

Koronavirüs Çin'den sonra en fazla İtalya'da etkili oldu. Virüsün başkenti artık Avrupa'nın merkezi haline geldi. İtalya’dan gelen haberlere göre İtalya ‘savaş triyajı’ uygulamasını gündeme alacak. Peki triyaj nedir ve triaj nasıl uygulanır?Triyaj, savaş alanlarında ve acil servislerde tıbbi müdahale önceliklerini belirleme sistemi. İtalya’da kurtulma ihtimali yüksek hastalara odaklanılan ‘savaş triyajı’ gündemde.

2020-03-16 13:41:37

Koronavirüs Çin'den sonra en fazla İtalya'da etkili oldu. Virüsün başkenti artık Avrupa'nın merkezi haline geldi. İtalya'dan gelen haberlere göre İtalya ‘savaş triyajı' uygulamasını gündeme alacak. Peki triyaj nedir ve triaj nasıl uygulanır?Triyaj, savaş alanlarında ve acil servislerde tıbbi müdahale önceliklerini belirleme sistemi.  İtalya'da kurtulma ihtimali yüksek hastalara odaklanılan ‘savaş triyajı' gündemde. 

SAVAŞ TRİAJI NEDİR?

Triyaj, savaş alanlarında ve acil servislerde tıbbi müdahale önceliklerini belirleme sistemi. Bu öncelikler; hastanın yaşama şansı, durumunun aciliyeti gibi unsurlara dayanarak belirlenir.

TRİAJ UYGULAMASI NEDİR?

Acil servislere başvuran hastaların, hastalıkları ile ilgili şikâyetleri, belirtilerin şiddeti ve tıbbi durumlarının aciliyeti göz önüne alınarak tabip veya bu konuda eğitim almış sağlık personeli tarafından yapılan öncelik belirleme işlemini ifade eder. Triyaj işlemi başvuru sırasında yapılır. Triyaj uygulaması için muayene, tetkik, tedavi, tıbbi ve cerrahi girişimler bakımından öncelik sırasına göre kırmızı, sarı ve yeşil renkler kullanılır.

Yeşil alan: Ayaktan başvuran, genel durumu itibariyle stabil olan ve ayaktan tedavisi sağlanabilecek basit sağlık durumlarıdır.

Sarı Alan: Hayatı tehdit etme olasılığı, uzuv kaybı riski ve önemli morbidite oranı olan durumlar ile orta ve uzamış dönem belirtileri olan ve ciddiyet potansiyeli taşıyan durumlardır.

Kırmızı Alan: Hayatı tehdit eden ve hızlı agresif yaklaşım ve acil olarak eş zamanlı değerlendirme ve tedavi gerektiren durumlar. Bu durumlarda hasta hiç bekletilmeden kırmızı alana alınır. Ayrıca hayatı tehdit etme olasılığı yüksek olan ve 10 dakika içerisinde değerlendirilip tedavi edilmesi gerekli durumlardır.

KORONAVİRÜS İTALYA'YI VURDU

Çin'de ortaya çıkan ancak kısa sürede tüm dünyaya yayılan koronavirüs, Avrupa'da şu ana kadar en çok İtalya'yı vurdu. Ülke genelinde vaka sayısı artarken, ilk günlerde düşük seyreden ölü sayısı son dönemde ciddi şekilde yükseldi. İtalya'da alınan kararların ardından hayat önemli ölçüde dursa da, zamanında atılmayan adımlar nedeniyle virüsün bulaştığı kişi sayısı ve salgının dağılımı bir hayli fazla.

SAĞLIK SİSTEMİ ÇÖKMEK ÜZERE

Çin'den sonra virüsün en hızlı yayıldığı ülke konumundaki İtalya'da ölümler kritik bir şekilde artarken, on binlerce kişinin hastanelere yığılmasıyla birlikte ülkedeki sağlık sistemi de neredeyse durma noktasına geldi.

Koronavirüse yakalanan kişiler dışında rutin olarak sağlık hizmeti alması gereken vatandaşların eklenmesiyle bir anda milyonlarca kişiye aynı anda sağlık hizmeti vermeye çalışan İtalya'da ‘savaş triajı' konusu da son dönemlerde ciddi şekilde tartışılıyor.

SAVAŞ TRİAJI UYGULANIRSA 2. DÜNYA SAVAŞINDAN SONRA İLK OALCAK

Adli Tıp Uzmanı Prof. Dr. Hamit Hancı, ‘savaş triajı' uygulamasının ne olduğu sorusuna ‘Ağır vakalara ve hafif vakalara doktorlar tarafından müdahale edilmemesi olarak özetleyebilirim' yanıtını verdi.

Bu sistemde temel hedefin ‘en az zamanda mümkün olan en çok sayıda hastaya bakabilmek' olduğunun altını çizen Prof. Dr. Hancı, şunları söyledi:

“Savaş triajına geçildiğinde ilgili doktorlar ölmek üzere olan bir hastaya ya da basit bir rahatsızlığı ya da ciddi olmayan bir yaralanması olmayan hastalara bakmazlar. Çok ağır vakaların ölüme terk edilmesi gibi görülse de aslında amaç farklı. Doktorların, kurtulması daha yüksek ihtimal olan hastalara yönelmeleri isteniyor.

YORUMLAR (0)