DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

TİSK Aylık Ekonomi Bülteni:

TİSK Aylık Ekonomi Bülteni:

7 Yıl Önce
2015-06-01 15:04:51
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), sanayinin yükselen performansının otomotivdeki iş bırakma eylemleri ile olumsuz etkilendiğini belirterek, eylemlerin etkilerinin mayıs ayına ait sanayi göstergelerinde izlenebileceğini kaydetti.

TİSK, mayıs ayı aylık ekonomi bültenini yayımladı.

Bültende, mayıs ayının son haftasında otomotivde ortaya çıkan iş bırakma eylemlerinin, sanayideki artış sürecini olumsuz etkilediği belirtildi.

Sanayi üretiminde mart ayında son dört yılın en yüksek düzeyinin yakalandığına işaret edilen bültende, şu ifadelere yer verildi:

"Yıllık bazda artış yüzde 4,7 oldu. İmalat sanayii kapasite kullanım oranı mayısta 0,8 puan artışla yüzde 74,9'a yükseldi.

2015 yılı nisan ayı verilerine göre, kapasite kullanımını kısıtlayıcı faktörler arasında yüzde 21 ile talep yetersizliği ilk sırayı alıyor. Bu faktörü sırasıyla iş gücü ve ham madde yetersizliği izliyor."

- "Kurumlar enflasyon konusunda MB'ye destek olmalı"

TİSK'in bülteninde, sanayinin istihdamdaki payının azaldığına dikkat çekilerek, işsizliğin para politikasıyla değil, işverenin istihdam yaratmasını kolaylaştıracak yapısal düzenlemelerle azaltılabileceği değerlendirmeleri yer aldı.

Yılın ilk dört ayında hem ihracatın, hem ithalatın azalmasının, büyümenin zayıfladığını gösterdiği kaydedilen bültende, "Nisan ayında en fazla ihraç edilen mal 1,8 milyar dolarla altın oldu. Cari işlemler açığı beklentilerin üzerinde büyüyerek 45,5 milyar dolara ulaştı. Yılın ilk çeyreğinde parasal olmayan altın ihracatının yüzde 61 artarak 4 milyar dolara çıkması, cari açığı etkiledi. Cari açığın finansmanını ise net hata noksan kaleminden giren döviz miktarı belirliyor" değerlendirmesi yer aldı.

Bültende enflasyondaki beklentilerin pozitife dönmesi açısından sadece Merkez Bankası'nın sorumlu görülmemesi gerektiğine işaret edilerek, diğer kurumsal yapıların da bankaya destek olması gerektiği kaydedildi.

- "Dünyada büyüme güçleniyor"

Bültende, bölgeler itibarıyla enflasyon oranına bakıldığında, TÜFE artışında, Suriyeli sığınmacı akınına uğrayan bölgelerin öne çıktığı belirtilerek, "Buna göre aylık en yüksek fiyat artışı yüzde 2,02 ile Hatay, Kahramanmaraş ve Osmaniye bölgesinde, bir önceki yılın aynı ayına göre en yüksek artış ise yüzde 9,17 ile Şanlıurfa ve Diyarbakır bölgesinde görülmüştür" bilgisine yer verildi.

Bültende ayrıca, dünya ekonomisinde büyümenin güçlendiği ifade edilerek, itici güçler konumundaki ABD, Çin ve avro ülkelerine ilişkin büyüme oranlarının olumlu beklentileri artırdığı, özellikle Rusya ve Ukrayna gibi riskli görülen ülkelerdeki kırılganlığın devam ettiği belirtildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Abdurahman Corluoglu

Hocam, bence Lût kavmi yaptıkları homosexsüellikten değilde topluma bunu dayatmalarından helak olmușlardır... yoksa bu tür insanlar sürekli var olagelmiști... (ama onları dıșlayıp hastane veya hapishanelere tıkamak ta çözüm değil...)Hocam organ nakli bence çok elzem toplumsal bir gereksinim.. Kanunlarla mutlaka düzenlenmeli, ister sahipli isterse sahipsiz ölülerden... selam ve dua ile...

Idamlik kisi aslinda ismet inönü 1923 lozan anlasmasina imza atan o idi bir imza yüzünden kendi petrol kuyularimizi kullanamiyor ve kayip ettik kerkük ve musul dünyanin en büyük petrol yataklarina sahipdir aslinda kerkük ve musul türkiye topraklaridir adnan menderes idam edilmeyesdi simdi türkiye su an süper ekonamiye sahip bir devlet olacak ve hic bir Türk vatandasi yurt disinda olmayacakdi

Murat AKIN

huseyin sevki topuz eger isidli desifre etmek istiyorsan sizi sahiplenen ve icad eden israil, AB ve ABD'nin plan ve projelerine bakacaksin. PKK'da ISID'te ayni fabrikada uretilmis fakat farkli islerde kullanilan urunlerdir.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş