DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,8312 ₺

EURO

16,7020 ₺

ALTIN

930,29 ₺

BİST

2.407,56 ₺

Times: Yabancı yardım kuruluşları Türkiye'den uzaklaştırılıyor

İngiliz Times gazetesi, Türkiye'de mültecilere yardım eden Batılı yardım kuruluşlarının engellemelerle karşılaştığını iddia etti.

5 Yıl Önce
2017-05-03 13:56:38

Haberde, kısmen İngiliz hükümeti tarafından finanse edilen ABD merkezli International Medical Corps (IMC) adlı kuruluşun Türkiye'de 2012'den bu yana sürdürdüğü faaliyetlerine son vermeye zorlandığı belirtiliyor.

"IMC'nin Gaziantep'teki büroları 20 Nisan'da basıldı. Yardım kuruluşunun aralarında bir İngiltere bir de İrlanda vatandaşının bulunduğu dört personeli sınır dışı edildi. Suriyeli 11 çalışan ise bir gözetim merkezine kondu, kendilerine ülkelerine geri gönderilebilecekleri söylendi."

Haberde, Türk yetkililerin tüm IMC personelini izinsiz çalışmakla suçladığı aktarılırken, gazeteye konuşan eski bir personel durumun farklı olduğuna dikkat çekiyor:

"Hepsinin gerekli izinleri vardı ama karakola götürüldüler. Gaziantep'te yabancıların çalışma izni almaları mümkün değil. Zira bu izinler Antakya'da veriliyor. Yetkililer ise çalışma izinleri başka bir kentte verildiği için, yardım kuruluşu çalışanlarının kurallara uymadıklarını söylediler."

Haberde, Bazı Avrupalı yardım kuruluşlarının da aynı muameleye maruz kaldığı, bazı çalışanların operasyonların genişleyebileceği korkusu ile artık evden çalıştıkları belirtildi. Suriyeli bir yardım kuruluşu çalışanı şöyle konuştu:

"Gaziantep, sivil toplum kuruluşlarında çalışanları için büyük bir hapishaneye dönüşüyor. Kimse ne olup bittiğini bilmiyor."

Times, Gaziantep merkezli bir diğer Amerikan yardım kuruluşu Mercy Corps'un faaliyetlerinin de Mart ayında durdurulduğunu hatırlattı. .

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş