DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,7390 ₺

EURO

16,6539 ₺

ALTIN

927,91 ₺

BİST

2.407,15 ₺

Times'tan İdlib yorumu: Erdoğan Avrupa'dan destek almaya başladı

İngiltere'de yayımlananTimes gazetesi, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Suriye'de uçuşa yasak bir bölge oluşturulması talebine karşılık Avrupa'dan destek almaya başladığını yazdı.

2 Yıl Önce
2020-03-05 14:15:45

Gazete, Hollanda'nın Suriye'nin kuzeybatısında uçuşa yasak bir bölge oluşturulması çağrısı yaptığını belirterek, "Erdoğan'ın Avrupa'ya geçmeye çalışan mültecileri durdurmama tehdidinin etkili olduğunu gösteren bir işaret" dedi.

Times, Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok'un, "Rejim jetlerini düşüren Türkiye. Uçuşa yasak bölge, buna karşı çıkacağı kuşkusuz olan Rusya'yla danışılarak yapılmalı. Bu, hava sahasında Suriye savaş uçağı ya da helikopteri olmaması anlamına geliyor. Bir başka deyişle İdlib üzerinde Esed için uçuşa yasak bölge" dediğini aktarıyor.

MERKEL'DEN AÇIKLAMA

Gazete, Blok'un açıklamasını son 24 saat içinde Avrupalı bir liderden gelen Türkiye yanlısı sözler diye tanımlıyor ve Almanya Başbakanı Angela Merkel'in de bir gün önce Türkiye sınırındaki baskıyı azaltmak amacıyla Suriye içinde evlerinden göçenler için İdlib'de bir güvenli bölge oluşturulmasını talep ettiğini hatırlatıyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Times, bu çağrıların aynı zamanda bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Moskova'da yapacağı görüşme öncesi geldiğine dikkat çekiyor. Görüşmede büyük ihtimalle İdlib'in kaderine karar verileceğini belirten gazete şöyle devam ediyor;

"ERDOĞAN TÜRKİYE'NİN KONTROLÜNDE BİR TAMPON BÖLGEYİ GÜNDEME GETİRECEK"

"Erdoğan'ın, evlerini terketmiş yüz binlerce Suriyelinin Esed'in ilerleyişinin devam etmesi halinde sınıra akın etmesini önlemek için Türkiye'nin kontrolündeki bir tampon bölge talep etmesi bekleniyor. Erdoğan partisinin parlamento toplantısında yaptığı konuşmada, müzakere pozisyonunu AB'nin desteğiyle ilişkilendirdi ve 'Avrupa ülkeleri sorunu çözmek istiyorlarsa Türkiye'nin Suriye'de gerçekleştirmeye çalıştığı siyasi ve insani çözüme destek verir' dedi.

"BM DE DESTEK VERMELİ"

Esed karşıtı isyana ilk günlerde sözlü destek veren AB ülkeleri, askeri çatışmaya karışmaktan kaçındı. Rusya, 2011'de Libya'daki Kaddafi rejimine karşı uygulananın tersine BM Güvenlik Konseyi'ndeki vetosuyla Esed'e ambargo koyabilecek ya da askeri ilerleyişinin önüne geçebilecek herhangi bir müdahaleyi durdurdu. Hollanda Dışişleri Bakanı Stef Blok son açıklamasında bu dinamiğin değişmediğini itiraf etti ve ideal olarak uçuşa yasak bölge önerisine BM Güvenlik Konseyi'nin de destek vermesi gerektiğini söyledi."

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş