DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9204 ₺

EURO

16,7863 ₺

ALTIN

926,58 ₺

BİST

2.394,83 ₺

Times'tan Erdoğan yazısı: Muhafazakar cephe için yarı tanrı, 'sultan' olacak adam

Gazetenin İstanbul'daki muhabiri Hannah Lucinda Smith'in kaleme aldığı makalede

6 Yıl Önce
2017-04-19 10:19:06

TIMETURK | HABER MERKEZİ

BBC Türkçe'nin aktardığına göre y
azı, Erdoğan'ın hayatını anlatan 'Reis' filmindeki bir sahneyi tanımlayarak başlıyor:

"Sahnede genç Tayyip Erdoğan, cesur mahallesi Kasımpaşa'nın sokaklarında yine bir kahramanlık örneği göstermiş. Yetişkinlerin coşkulu hayranlığını kazanmış, ancak yaşıtlarının hayranlığını kazanamamış. Aralarından biri kendisinin gelecekte başkan olacağı hayaliyle 'Niye herkes Tayyip'i seviyor ki?' diye soruyor".

'MUHAFAZAKAR CEPHE İÇİN YARI TANRI'

Yazarın Türkiye'nin diğer yarısı olarak tabir ettiği 'kırsal kesim, muhafazakar cephe ve işçiler' için Erdoğan'ın bir 'yarı-tanrı' olduğu ifade ediliyor.

"Türkiye'de popüler kültürü incelediğinizde, Osmanlı kahramanları, sert adamlar ve futbol yıldızlarıyla dolu olduğunu görürsünüz. Fanatik destekçilerine göre Erdoğan, tüm bunların bir kişide vücut bulmuş hali."

'MİTİNGLERİ ROCK KONSERLERİNE BENZİYOR'

"Mitingleri rock konserlerine benziyor. Kapalı ev kadınları aynı yaşam coşkusuyla birbirini iterek mitingleri izliyor. Erdoğan sahnede olduğunda ses tellerini düzenli olarak zorlayacak kadar bağırarak konuşyor. Hayranlarının sevdiği tarz da bu."

Times gazetesinin analizinde Erdoğan destekçilerinin şu ifadelerine de yer veriliyor:

"Erdoğan tüm dünyaya karşı sesini yükselttiğinde daha da çok gurur duyuyorum. Eskiden liderlerimizin İngiltere ve Amerika'nın önünde diz çöktüğünü görürdük. Artık çok değişti."

Yazıya göre, Türkiye'nin bu 'gurur merkezli' kültüründe, 'itibarını kurtarmak, her şey demek'.

"Türkler Avrupa'nın kendilerine yönelik davranışlarından dolayı hakarete uğramış hissediyor. Diğer yandan, toplumun inançlı kesimi, kapalı kadınların kamuya ve üniversiteye girmelerini engelleyen laikler tarafından aşağılanmış hissediyor."

'HAYRAN KİTLESİ SÖNMEYECEK'

Times'ın yazısında ayrıca, bu insanların 'sonunda itibarlarını kurtarmalarını sağlayan' Erdoğan'a olan sevgisinin hafife alınmaması gerektiği belirtiliyor:

"15 yıldır ülkeye hükmediyor olmasına rağmen Erdoğan, onları bastırmak ve reddetmek isteyen bu 'alçaklara' karşı mücadelede destekçilerini 'ezilen kişi' oldukları konusunda ikna etmeyi halen başarıyor."

Yazıya göre Erdoğan bu siyasi söylemi ve yaklaşımı sürdürdüğü sürece, 'hayran kitlesi sönmeyecek'. .

YORUMLAR (1)

Ömer

Önüne geldiğine taptığından, Batı'nın şirazesi kaymış, herkesi kendi gibi dengesiz ahlaksız biliyor !

Görüş Bildir Bizimle Paylaş