DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

15,9775 ₺

EURO

16,9462 ₺

ALTIN

948,09 ₺

BİST

2.389,93 ₺

Times: Erdoğan'ın tasfiyesi...

İngiliz Times gazetesi dünya haberleri sayfasında 'Erdoğan'ın tasfiyesi polisi ve Wikipedia'yı vurdu' başlıklı bir yazı yayınladı.

5 Yıl Önce
2017-05-01 10:57:37

BBC Türkçe'nin aktardığına göre Times'ın İstanbul'daki muhabiri Hannah Lucinda Smith'in imzasını taşıyan haberde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, gazetenin ifadesiyle 'Gülenciler'e karşı savaşının 'devletin tüm parçalarını tükettiği' söylenerek şunlar yazıldı:

"Sayın Erdoğan tasfiyelerini hızlandırdı. Wikipedia, yasaklanan son internet sitesi oldu. Geçen hafta Gülenciler ile bağlantılı oldukları gerekçesiyle yaklaşık 20 bin kişi görevden uzaklaştırıldı ya da gözaltına alındı. Bu kişiler arasında askerler, savcılar, öğretmenler ve 14 binden fazla kişiyle en çok da polisler var. Kendisini öldüren polis de geçen hafta görevden uzaklaştırılmasının ardından bu yolu seçti."

Gazete, ismini açıklamadığı bir yetkilinin şunları söylediğini yazdı:

"Tasfiyeler sürekli devam ediyor. Neredeyse yasaları uygulayacak kimse kalmadı."

İsmi açıklanmayan bir "terörle mücadele" yetkilisinin ise şunları söylediği belirtildi:

"Bu kişilerin çoğu Gülenci değil. Temelde yaptıkları muhalefetin kalanını temizlemek. Erdoğan, kimsenin ona karşı gelmemesini teminat altına almaya çalışıyor."

Haberde darbe girişimi sonrası on binlerce yeni polisin göreve başladığı ancak emniyete giriş koşullarının gevşetildiği yazıldı.

Haber şu satırlarla noktalandı:

"Bazıları Sayın Erdoğan'ın orduyu dengeleyecek ve kendisine sadık bir paramiliter gücü şekillendirmek istediğine ve ülkenn doğusunun bir eğitim alanı olarak kullanıldığına inanıyor.

Kalabalık polis hücrelerinde Sayın Erdoğan'ın muhalifleri kendilerini gözaltına alan yetkililer ile empati kuruyor. Türk toplumunu herhangi bir kesimindeki muhaliflerine karşı şantaja ve tacize başvuran Gülencileri fazla seven yok. Ancak herkesi yakalamaya yönelik bu operasyona da herkes şüpheyle bakıyor.

Referandum sonrası protesto çağrısı yapmasının ardından 6 gün gözaltında tutulan sol eğilimli bir web sitesinin editörü 'Yerel bir karakola götürüldüm. Zira en büyük karakol Gülenci olduklarından şüphelenilenler ile doluydu' dedi ve ekledi: 'Polis bana karşı çok iyi davrandı. Kısa sürede serbest kalmamı umduklarını söylediler. Zira onlar da hedef. Kendilerini devletin parçası gibi hissetmediklerinden eminim.' "

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş