DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

DOLAR

17,2968 ₺

EURO

17,7104 ₺

ALTIN

969,12 ₺

BİST

2.420,65 ₺

TİM Başkanı Büyükekşi'den 'referandum' açıklaması

'Bu kararın ne iş adamlarına ne de sivillere bir fayda sağlamayacağı kanaatindeyiz. İhracatçılar olarak başlatılan bu yanlıştan bir an önce dönülmesini, Irak'ın bir bütün olarak güçlenmesini ve kalkınmasını temenni ediyoruz'- '(Irak) Geçen yıl 7,6 milyar dolarla en çok ihracat yaptığımız 3. ülke oldu. Hem IKBY'ye hem de Irak merkezi hükümetine ihracat gerçekleştiriyoruz. Ancak şunu belirtmek

5 Yıl Önce
2017-09-26 16:45:04
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin (IKBY) gerçekleştirdiği yasa dışı referanduma ilişkin, "Bu kararın ne iş adamlarına ne de sivillere bir fayda sağlamayacağı kanaatindeyiz. İhracatçılar olarak başlatılan bu yanlıştan bir an önce dönülmesini, Irak'ın bir bütün olarak güçlenmesini ve kalkınmasını temenni ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Büyükekşi, konuya ilişkin yaptığı yazılı açıklamada, referandumun, neredeyse bütün dünyanın karşı çıkmasına rağmen yapıldığını kaydederek, halk oylamasının Irak Anayasası bakımından hiçbir hükmü olmadığını aktardı.

Irak merkezi hükümetinin de karşı olduğu bu referandumun fiiliyatta da mümkün olamayacağını dile getiren Büyükekşi, "Kuzey Irak'ta Araplar var, Türkmenler var. Ve ciddi bir nüfusa sahipler. Dolayısıyla, bu durumun Irak'ın sadece toprak bütünlüğü anlamında değil, güvenlik ve beşeri koşullar açısından da ciddi sıkıntılar yaratacağı çok açık." ifadelerini kullandı.

Bu kararın ne iş adamlarına ne de sivillere bir fayda sağlamayacağını belirten Büyükekşi, "Biz Irak'ın toprak bütünlüğünden yanayız. İhracatçılar olarak başlatılan bu yanlıştan bir an önce dönülmesini, Irak'ın bir bütün olarak güçlenmesini ve kalkınmasını temenni ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.


- "Bizim için öncelik ihracat değil ulusal güvenliktir"


Büyükekşi, Irak'ın bir bütün olarak Türkiye'nin en önemli ticaret partnerleri arasında yer aldığını belirterek, şunları kaydetti:

"Geçen yıl 7,6 milyar dolarla en çok ihracat yaptığımız 3. ülke oldu. Toplam ihracatımızda yüzde 5,4'lük bir paya sahip. 2017'nin ilk 8 ayında ise ihracatımız yüzde 25 artarak 5,6 milyar dolara ulaştı. Birçok ilimizin ihracat yaptığı bir ülke konumunda. Ancak, biz hem IKBY'ye hem de Irak merkezi hükümetine ihracat gerçekleştiriyoruz. Merkezi hükümet ile ilişkilerimiz oldukça iyi. Ancak şunu belirtmek isteriz ki; bizim için öncelik ulusal güvenlik söz konusu olduğunda hiçbir zaman ticaret olamaz. Önümüzdeki dönemde yapılan bu yanlıştan dönülmesini umuyoruz."

.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş