DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

Tikrit'de toplu mezarlarda 470 ceset çıkarıldı

Irak'ın Tikrit kenti yakınlarında 470 cesedin gömüldüğü toplu mezarlar bulundu.

7 Yıl Önce
2015-05-28 16:00:22

BBCTÜRKÇE'nin haberine göre, Başkent Bağdat'ta bir basın toplantısı düzenleyen Irak Sağlık Bakanı Adila Hammoud'a göre, çıkarılan cesetlerin geçen yıl Tikrit yakınlarında gerçekleşen "Speicher katliamı"nda, IŞİD militanlarınca öldürülen askerlere ait olduğu düşünülüyor.

Geçen yılın Haziran ayında IŞİD'e bağlı ya da örgütle müttefik silahlı kişiler Tikrit'in hemen dışında bulunan Speicher askeri üssündeki, çoğunluğu Şii, yüzlerce genç askeri kaçırmıştı.

Bu askerler çeşitli noktalarda sıraya dizilerek teker teker öldürülmüş; ardından da infazın fotoğrafları ve video klipleri IŞİD tarafından yayımlanmıştı.

Öldürülen askerin bazıları Dicle nehrine atılmıştı.

Aceleyle kazılmış mezarlara gömülen diğerlerinin cesetleriyse bundan iki ay önce Tikrit'in IŞİD'den geri alınmasından sonra ortaya çıkarıldı.

Fransız Haber Ajansı AFP'ye göre, söz konusu katliam sırasında toplam 1700 kadar kişinin IŞİD tarafından öldürüldüğü tahmin ediliyor.

Bağdat'taki ana morgun müdürü Ziad Ali Abbas, "Bu cesetler dört mezardan çıkarıldı. Bu mezarlardan biri diğerlerinden daha büyük ve burada 400 ceset bulundu." dedi. Abbas, mezarlardan çıkarılan cesetlerin yabancı uzmanların desteğiyle incelendiğini belirtti.

IŞİD'in bölgedeki saldırıları sırasında oğulları, erkek kardeşleri, babaları kayıplara karışan yüzlerce aile, yakınlarının Speicher katliamında öldürülüp öldürülmediğinin saptanması için uzun zamandır bekliyordu.

DNA testlerinin ardından öldürülenlere ait ilk isim listesinin gelecek haftadan itibaren yayımlanmaya başlanacağı kaydedildi.

Kazılan toplu mezarların yakınlarında, öldürülenlerin kimlik belgeleri de bulundu.

Speicher üssündeki askerlerin başlarından vurularak nehre atıldıkları Dicle kıyısındaki iskele, Tikrit'in geri alınmasından bu yana bir türbeye dönüştü.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

mehmet ali

keşke yazının bir de kürtçe çevirisi yapılsaydı. Neden yok?

Görüş Bildir Bizimle Paylaş