DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

İSTANBUL

19:53:00

İftar vakti

BURSA

19:52

04:43
19:52
SAHUR
İFTAR

ANKARA

19:36

04:29
19:36
SAHUR
İFTAR

SİVAS

19:19

04:13
19:19
SAHUR
İFTAR

ERZURUM

19:03

03:55
19:03
SAHUR
İFTAR

HAKKARİ

18:50

03:53
18:50
SAHUR
İFTAR

İSTANBUL

19:53:00

İftar vakti

ANKARA

19:36

04:29
SAHUR
19:36
İFTAR

ERZURUM

19:03

03:55
SAHUR
19:03
İFTAR

TİKA Türk ve Macar bilim adamlarını bir araya getiriyor

TİKA Türk ve Macar bilim adamlarını bir araya getiriyor

11.07.2015 17:48:15
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), beyin araştırmaları alanında tecrübe paylaşımını koordine etmeyi hedefleyen proje çerçevesinde Türk ve Macar bilim adamlarını bir araya getiriyor.

Projede Alzheimer, Parkinson ve bipolar bozukluk gibi hastalıklarda EEG-Beyin Dinamiği ile biyo-belirteç arayışı konusunda araştırmalar yapılacak.

TİKA'dan yapılan yazılı açıklamada Pecs Üniversitesi Nörobilim Araştırma grubunun, İstanbul Kültür Üniversitesi Beyin Dinamiği, Kognisyon ve Karmaşık Sistemler Araştırma Merkezi'ne (İKU BEYİNMER) gerçekleştirdiği ziyaretle konu üzerindeki bilimsel çalışmaların başladığı belirtildi.

İKU BEYİNMER ile Pecs Üniversitesi Nörobiyoloji ve Deneysel Zooloji bölümleri arasında işbirliği alanlarının geliştirilmesi için bir dizi görüşme yapıldığının belirtildiği ziyarette, Türk ve Macar bilim insanlarının beyin araştırmaları alanında beynin elektrik sinyallerini ölçme yöntemi olan EEG metodu üzerinde yoğunlaşacağı ifade edildi.

Görüşmede, Macar bilim adamları Türkiye'deki EEG analiz yöntem ve tecrübesinden istifade etmenin kendileri açısından çok önemli olduğunu ve Türkiye'nin beyin araştırmaları alanında geldiği noktanın son derece ileri olduğunu vurguladı.

İKU BEYİNMER'de 10 senedir devam eden Alzheimer, Parkinson ve bipolar bozukluk gibi hastalıklarda EEG-Beyin Dinamiği ile biyo-belirteç arayışı konusunda uluslararası önemli çalışmalara imza atıldığı ancak İKU BEYİNMER'de deneme hayvanları laboratuvarı bulunmadığından bulunan sonuçların hayvanlarda ilaç uygulamaları ile nasıl değiştiğinin araştırılamadığı ifade edildi.

Pecs Üniversitesi'nde yer alan hayvan laboratuvarının bu sorunun cevabını bulmada önemli bir katkı sunacağı düşünülüyor. İki üniversite arasında benzer ziyaretlerin devam edeceği açıklandı. Projenin ikinci bileşeni olarak İKU BEYİNMER'de görev yapan bilimsel araştırma grubunun Pecs Üniversitesi'ne giderek hayvan laboratuvarını incelemesi planlanıyor.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

ismail apak

ABD önce kendi siciline bir baksın, aynaya şöyle bir baksın.Türkiyeyi eleştirdiği konularda aynada kendini görecektir. Guantanamo da yaptıkları vahşeti ne çabuk unuttular.Kendi vatandaşlarını bayan çocuk demeden şehirlerin ortasında infaz polislerini nereye koyuyorlar.Bu günkü haberlerde bahsi geçen Müslüman Milletvekilini hangi gerekçe ile sorguladıklarının gerekçesini ortaya koysunlarda ondan sonra Türkiyeyi eleştirmeye kalksınlar.Hiçbir zaman hiçbir yerde haklı bir gerekçe ortaya koyamazlar.Çünki uuç sicilleri çok kabarıktır.

Görüş Bildir Bizimle Paylaş