DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

TİKA, Kırgızistan'da köylerin içme suyu sorununu çözüyor

TİKA, Kırgızistan'da köylerin içme suyu sorununu çözüyor

03.06.2015 23:04:19
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA), Kırgızistan'ın kuzeyindeki Çuy Eyaleti'ne bağlı 3 köyün içme suyu ihtiyacını karşılayacak projeyi tamamlayarak hizmete soktu.

Birçok halkların yanı sıra Ahıskalı Türklerinin yoğun yaşadığı toplam 9 bin 939 nüfuslu Budenovka, Keneş ve Kurmanaliyev köylerine kesintisiz içme suyu ulaştıracak projenin açılış töreni yapıldı.

Kırgızistan Ahıska Türkleri Derneğinin talebi üzerine TİKA Bişkek Program Koordinatörlüğü tarafından yürütülen proje kapsamında, köylerdeki, 1956 yılından bu yana yenilenmemiş 1,5 kilometre uzunluğunda ana su borusu değiştirilerek yer altına su kontrol kuyuları yerleştirildi.

Keneş Kaymakamlığı tarafından düzenlenen açılış törene, Türkiye'nin Bişkek Büyükelçisi Metin Kılıç, TİKA Bişkek Program Koordinatörü Osman Can Ürel, Ahıska Türkleri Derneği Başkanı Raşad Şamilov, yerel yönetimin yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Ahıska Türkleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Bilalov, su sisteminin onarıldığı köye kesintisiz suyun gelmesinden duyduğu mutluluğu paylaştı. Bilalov, "Allah Türkiyemizden razı olsun. Kırgız ve Türk milleti çok sevindi. Allah yardımları çoğaltsın" diye konuştu.

Keneş köyünde yaşayan sporcu Kibar Kibarov ise TİKA sayesinde evlerinde sürekli suyun akmaya başladığını belirterek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a, Ahıskalılara verdiği destekten dolayı teşekkür etti.

Törende, köyün Kaymakamı Rıspek Karmışev tarafından Türk Büyükelçisi Kılıç'a ve TİKA yetkilisi Ürel'e birer teşekkür plaketi takdim edildi, Kırgız milli giysisi ve kalpağı giydirildi.

Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Z.A

Son zamanlarda ilim yayma cemaatini harekete geçirmeye çalıştı fakat siyasi teşkilat buna müsait değil. AK PARTİ kurucularının geldığı dalı kesersen sonuç bu olur. Kaygı İSLAM kaygısı olmadığı için şu haliyle AK PARTİ bitmiştir. ADALET VE ANAP gibi görevini tamamlamış yeni bir partiye ihtiyaç olduğunu anlamış ve bayramdan sonra AK PARTİ yerine yedekte bilinçli bekletilen ABTULLAH GÜL üzerinden yeni bir partiyle yola devam edilecek. Sonuç olarak bu rejim bu şekilde devam ediyor...

Görüş Bildir Bizimle Paylaş