DİĞER İÇERİKLER

SOSYAL HESAPLAR

TİKA gönüllülerinden Afrika'ya interaktif ağaç evi

Tanzanya'nın Zanzibar adasına giden gönüllü öğrenciler, yetim çocukların faydalanacağı ağaç ev çocuk kütüphanesi ve oyun evinin yapım çalışmalarına katıldı

3 Yıl Önce
2018-08-10 16:06:22
Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) gönüllü öğrencileri, TİKA tarafından inşa edilen Afrika'nın ilk interaktif ağaç ev çocuk kütüphanesi ile oyun evini boyadı.

"Tecrübe Paylaşımı Programı" kapsamında Tanzanya'nın Zanzibar adasına giden öğrenciler, 2-12 yaşlarında yaklaşık 100 yetim çocuğun faydalanacağı ağaç ev çocuk kütüphanesi ve oyun evinin yapım çalışmalarına katıldı.

Gönüllü gençler aynı zamanda, Afrika genelinde 100 milyona yakın insanın konuştuğu Svahili dilinde temel eğitim almaya başladı.

- Tanzanyalı gençlere bilgisayar sınıfı

Öğrenciler, TİKA tarafından Assalam Vakfı bünyesinde oluşturulan bilgisayar sınıfının donanımı ve tefrişatı çalışmalarına da katıldı.

Bilgisayar sınıfı için TİKA tarafından 23 masaüstü bilgisayar, 30 bilgisayar masası ve sandalyesi, projektör ve projektör perdesi temin edilirken, yetim ve dar gelirli ilkokul, ortaokul ve lise öğrencileri ile meslek edindirilmesi için kadınlara temel bilgisayar kullanımı, ofis programları ve kodlama eğitimleri verilmesi planlanıyor.

- Tecrübe Paylaşım Programı

Türkiye'deki farklı üniversitelerde eğitim gören öğrencilerin, Afrika, Asya, Balkanlar ve Ortadoğu gibi TİKA'nın faaliyet coğrafyasında yer alan ülkelerdeki gençlerle etkileşimini ve karşılıklı tecrübe paylaşımını kapsayan program, öğrencilerin ülkeler arasında "dostluk köprüleri" kurmasını amaçlıyor.

2018 Tecrübe Paylaşım Programı ile 8 Eylül'e kadar 30 ülkeye gidecek yaklaşık 500 öğrenci, bu ülkelerde Türkiye ve Türk sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarını yerinde inceleyerek 100'e yakın proje ve faaliyete katılacak.

TİKA'nın programı vesilesiyle üniversite öğrencileri, Nijer, Arnavutluk, Bosna Hersek, Burkina Faso, Cezayir, Cibuti, Çad, Fas, Gana, Gürcistan, Kamerun, Karadağ, Kazakistan, Kenya, Kolombiya, Lübnan, Makedonya, Mozambik, Namibya, Özbekistan, Romanya, Senegal, Sırbistan, Somali, Sudan, Tanzanya, Tunus, Ürdün, Moldova ve Güney Afrika'yı ziyaret edecek.

TİKA organizatörlüğünde geçen yıl ilki gerçekleştirilen programa 45 ilden katılan 220 öğrenci, 19 ülkeyi ziyaret etmiş ve gittikleri ülkelerde 28 proje yürütmüştü.


Bu yazı Timeturk.com'dan alınmıştır.

YORUMLAR (0)

Görüş Bildir Bizimle Paylaş